W 1996 roku firma Capcom wydała na konsolę Sony PlayStation grę Super Puzzle Fighter 2 Turbo, będącą zręcznościowo-logicznym spinoffem jednej z najpopularniejszych serii bijatyk - Street Fighter. Kilka dni temu w App Store pojawiła się gra Puzzle Fighter, będąca duchowym spadkobiercą wspomnianego tytułu.

Big 5d24bc90 abdd 4073 9496 4bdb7734182b

Puzzle Fighter, podobnie jak jego konsolowy pierwowzór, opiera się na bardzo prostych zasadach. Zadaniem gracza jest sprowadzenie punktów życia przeciwnika do zera. By tego dokonać musi on umiejętnie przesuwać i obracać spadające z góry kryształy, występujące w czterech kolorach i dwóch kształtach. Gdy okrągły kryształ dotknie grupy kwadratowych kryształów tego samego koloru niszczy je wszystkie, zadając przeciwnikowi obrażenia tym większe, im więcej kryształów zniszczyliśmy. Przed walką wybieramy drużynę składającą się z trójki bohaterów (oprócz wojowników z serii Street Fighter znajdziemy tu również postacie z innych gier firmy Capcom, m.in. Mega Man, Dead Rising i Devil May Cry), od których zależeć będą dostępne dla nas bonusy za zbijanie kryształów określonego koloru oraz ciosy specjalne. Wykonywanie tych ostatnich opiera się na układaniu z kryształów określonej wielkości kwadratów lub prostokątów. Im potężniejszy atak, tym więcej kryształów tego samego koloru trzeba połączyć ze sobą by go wykonać.

Oczywiście w trakcie gdy my zajmujemy się ustawianiem i niszczeniem kolejnych grup kolorowych kryształów, przeciwnik (żywy lub sterowany przez komputer) robi dokładnie to samo, co raz odpłacając nam kolejnymi atakami. Co gorsza, niektóre z jego ciosów mogą umieszczać na naszej planszy specjalne dodatkowe kryształy, blokujące nam dostęp do tych już przez nas ułożonych. By pokonać przeciwnika musimy więc wykazać się nie tylko sprytem, ale też szybkością działania. Niestety, zadanie to nieco utrudnia nam sterowanie. Spadające klocki przesuwamy przeciągając palcem po ekranie, zaś obracamy je pojedynczym stuknięciem. Problem w tym, że gdy wykonujemy te ruchy bardzo szybko, gra często myli je ze sobą. Po jakimś czasie pamięć mięśniowa wyrabia się wprawdzie na tyle, by móc zapomnieć o tym problemie, jednak trudno nie odnieść wrażenia, że kwestię tą można było rozwiązać o wiele lepiej (np. dodając wirtualne przyciski).

Puzzle Quest jest grą darmową, jednak jak większość tego typu produkcji oferuje liczne okazje do wydania realnych pieniędzy. Większość z nich umożliwia znaczne przyśpieszenie postępów w grze, m.in. poprzez natychmiastowe odblokowywanie dodatkowych postaci lub ulepszanie tych już posiadanych. Gra bez wydawania pieniędzy jest rzecz jasna możliwa, jednak nasze postacie rozwijają się wtedy znacznie wolniej. Najbardziej odczuwalne jest to podczas starć online z innymi graczami, kiedy to często zdarza nam się stawać do nierównej walki z o wiele silniejszym przeciwnikiem.

Puzzle Fighter to całkiem ciekawa gra zręcznościowo-logiczna, która najlepiej sprawdza się w małych dawkach. Przy dłuższej rozgrywce wychodzą z niej jednak typowe bolączki produkcji typu Freemium. Gra Puzzle Fighter dostępna jest do pobrania za darmo z App Store