Od lat wiemy, że sprzęt Apple jest uwielbiany przez współczesnych muzyków. Gdy widzimy na scenie komputer to w 95% jest to MacBook Pro. W studio jest podobnie - większość producentów muzycznych używa sprzętu Apple. Jest to uwarunkowane kilkoma czynnikami - stabilnością oraz oprogramowaniem, które często jest pisane wyłącznie dla macOS. Również, wielu producentów sprzętu muzycznego wypuszcza swoje produkty tylko do współpracy z komputerami Mac czy też urządzeniami opartymi o iOS. W tym artykule chciałbym zwrócić uwagę na podłączenie zewnętrznych urządzeń MIDI oraz instrumentów do komputerów z rodziny Mac oraz skupić się na profesjonalnym hub'ie USB 3.0 szwedzkiej marki Elektron, który dzięki technologii Multi TT (Multiple Transaction Translator) gwarantuje niezawodne i efektywne łączenie wielu strumieni danych USB.

Apple w swoim systemie operacyjnym daje muzykom niesamowicie funkcjonalne narzędzie jakim jest opcja tworzenia tzw. "urządzeń zespolonych" (Aggregate Device). Użytkownicy komputerów PC nie mają tej możliwości. Ale o co w tym chodzi? Mówiąc w prosty sposób chodzi o połączenie w grupę kilku interfejsów audio czy instrumentów, co daje nam możliwość korzystania z nich jednocześnie bez przełączania ich na wejściu w programach typu DAW. Wiele nowych instrumentów jak np. moduły brzmieniowe czy syntezatory mają gniazda USB, które nie tylko służą do komunikacji MIDI, ale także możemy je wykorzystać do rejestrowania sygnału z ominięciem naszego interfejsu audio. W przypadku np. syntezatorów cyfrowych jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ nie "koloryzujemy" brzmienia przetwarzając sygnał przez przetworniki analogowo cyfrowe w naszej karcie, a co za tym idzie do komputera dochodzi czysty sygnał cyfrowy.

Wszystko wygląda pięknie w teorii, ale gdy przyjdzie moment podłączenia wielu urządzeń do naszego komputera zaczynają się różne problemy. Pierwszy to zbyt mała ilość gniazd USB, która zmusza nas do zakupu dodatkowego hub'a USB. Drugi problem to jakość hub'ów i ich przeznaczenie. Większość tego typu urządzeń jest zaprojektowana by podłączyć dysk zewnętrzny, kabel ładujący telefon czy drukarkę albo skaner. Niestety urządzenia audio to bardzo delikatny hardware. Każdy kto choć trochę zajmował się czy to produkcją muzyczną czy chociaż DJ'ingiem wie jakie spustoszenie sieją komputerowe huby USB. Od problemów z zasilaniem, komunikacją przez problemy z latencją aż po kwestie brzmieniowe jak dziwne szumy, buczenia i przydźwięki. Większość producentów zaznacza w swoich instrukcjach obsługi, że sprzęt należy podpiąć bezpośrednio do komputera omijając wszelkie rozgałęźniki i huby.

Sam po ciężkiej walce z tego typu problemami znalazłem hub, który jest dedykowany muzykom - Elektron Overhub.

Krótka historia marki Elektron

W 1997 roku kilkoro studentów z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji opracowało swój pierwszy prototyp syntezatora w oparciu o kartę dźwiękową komputera Commodore 64. Zakończona instalacja stała się chodliwym produktem, który sprawił, że nazwę Elektron bardzo szybko poznał cały świat. Produkty szwedzkiej firmy takie jak Octatrack, Analog Four czy Analog Rytm są doceniane przez najlepszych muzyków na świecie za jakość, rozwiązania montażowe i inżynieryjne oraz solidne industrialne wzornictwo. Producent poświęca bardzo dużo czasu na dokładne sprawdzenie każdego produktu przed jego wysłaniem do klienta. Można więc śmiało powiedzieć, że Elektron to najwyższa klasa produktów.

Elektron Overhub

Na początek trochę teorii i danych technicznych. Elektron Overhub jest idealnym rozwiązaniem dla nowoczesnego studia muzycznego. Siedem portów oraz technologia USB 3.0 zapewniają zarówno doskonałą łączność i wsparcie dla szybkich transferów danych. Overhub pozwala na jednoczesną pracę do siedmiu jednostek, jest w pełni kompatybilny ze wszystkimi typami urządzeń peryferyjnych USB i działa od razu po wyjęciu z pudełka, bez konieczności instalowania jakichkolwiek sterowników. Istnieje możliwość podłączenia zewnętrznego zasilacza. Jak już pisałem na wstępie dla maksymalnej wydajności transferu danych USB, urządzenie Elektron Overhub pracuje w technologii Multi TT (Multiple Transaction Translator) gwarantując niezawodne i efektywne łączenie wielu strumieni danych USB (12 Mbit/s). Overhub to oczywiście idealne rozwiązanie dla wszystkich wspomnianych syntezatorow Elektron posiadających wsparcie oprogramowania Overbridge takich jak Analog Keys, Analog Four czy Analog Rytm.

A jak to wygląda w praktyce? Rewelacyjnie. Po prostu nie ma żadnych problemów. Wszystkie urządzenia, które posiadam wykorzystujące porty USB mam wpięte do Overhub'a. Są to 4 syntezatory cyfrowe, sekwencer oraz klawiaturę sterującą MIDI. Nie ma żadnych problemów jakie miałem na wcześniejszych hub'ach USB takich jak buczenie, przerywanie komunikacji z komputerem czy kłopoty z latencją. Szczerze polecam wszystkim, którzy zajmują się muzyką ale i nie tylko, bo to po prostu świetny hub.

W zestawie oprócz hub'a dostajemy instrukcje obsługi, cztery gumowe nóżki do przyklejenia oraz dwa kable (1 x USB 2.0 A to Micro-B oraz 1 x USB 3.0 A to Micro-B)

Więcej informacji na stronie producenta: www.elektron.se

Cena: 69 Euro