Kupując urządzenia Apple, można mieć pewność, że firma będzie stosunkowo długo wydawała nowe wersje systemu operacyjnego dla tych sprzętów. Część ludzi uważa, że każda nowa edycja systemu operacyjnego spowalnia urządzenie i, że jest to celowe działanie firmy.

Firma benchmarkingowa Futuremark postanowiła przeprowadzić analizę porównawczą wydajności smartfonów, na podstawie 100 tysięcy danych zebranych od kwietnia 2016 roku do września tego roku. W analizie uwzględniono trzy wersje systemów operacyjnych - iOS 9, iOS 10 oraz iOS 11. W przypadku iPhone'a 7 porównano jedynie system z 2016 oraz 2017 roku.

Pierwszym telefonem użytym w teście był iPhone 5s, ponieważ jest to najstarszy telefon, który ma 64-bitowy procesor. Do testu GPU użyto programu 3DMark Sling Shot Extreme i porównano dane z każdego miesiąca. Wyniki przedstawione na wykresie sugerują, że wydajność jest na bardzo podobnym poziomie.

iPhone 5s wydajność CPU

Natomiast wydajność procesora w iPhonie 5s zbadano przy pomocy programu 3DMark Mark Sling Shot Extreme Physics. Wyniki podobnie jak w przypadku testu GPU, były porównywalne na przestrzeni badanego okresu.

iPhone 5s wydajność GPU

Ciekawostką jest, że wydajność GPU w iPhonie 6 z systemem iOS 11 jest wyższa niż w przypadku starszych wersji oprogramowania. Pozostałe wyniki w iPhonie 6, iPhonie 6s oraz iPhonie 7 różnią się nieznacznie i można zauważyć zarówno wzrosty jak i spadki na przestrzeni półtora roku.

iPhone wydajność CPU/GPU

Zdaniem pracowników Futuremark, nie można mówić o celowym działaniu firmy w celu spowolnienia starszych urządzeń, które mają zainstalowany nowszą wersję oprogramowania. Można wręcz powiedzieć, że Apple dba o to, aby takie urządzenia stosunkowo długo działały płynnie i utrzymywały podobny poziom wydajności.

Należy pamiętać, że spowolnienie działania telefonu może być spowodowane między innymi wprowadzeniem nowych technologii czy funkcji, które potrzebują więcej zasobów systemowych. Powodem mogą być również sami deweloperzy, którzy nie optymalizują swoich aplikacji dla starszych urządzeń - co może przekładać się na wolniejsze działanie urządzenia. Zdarza się również, że występują błędy w oprogramowaniu systemowym, które zazwyczaj zostają usunięte wraz z jego aktualizacją.

Źródło: Macrumors