Systemowa aplikacja pogodowa wydaje się spełniać oczekiwania wielu użytkowników. Wciąż jest jednak równie dużo tych, dla których to zdecydowanie za mało. Często szukają oni o wiele bardziej rozbudowanych narzędzi prezentujących aktualne warunki i prognozę pogody. Tutaj ciekawą propozycją jest aplikacja Ventusky dostępna dla iPhone'a i iPada oraz webowy serwis pogodowy o tej samej nazwie.

Ventusky prezentuje dane pogodowe w ciekawy sposób. Większą część ekranu zajmuje mapa, na które nanoszone są dane pogodowe. W zależności od tego co wybierzemy, może być to temperatura, opady, zachmurzenie, prędkość i porywy wiatru, ciśnienie atmosferyczne, burze, grubość pokrywy śnieżnej czy izoterma zerowa (wysokość, na której temperatura powietrza równa jest zeru). W zależności od tego co wybierzemy pojawiają się mapy izotermiczne, izobaryczne itp. z naniesionymi wartościami w różnych punktach.

Na tym nie koniec, Ventusky oferuje możliwość podejrzenia warunków na różnych wysokościach. Standardowo są to dwa metry nad poziomem gruntu, można jednak ustawić wartość od 500 do 12 tysięcy metrów. Możliwość podejrzenia danych pogodowych na różnych wysokościach, w tym wspomnianej izotermy zerowej, oraz animacji przedstawiającej kierunki wiatrów czynią z Ventusky świetną aplikację dla wszelkiej maści amatorów lotnictwa czy szybownictwa.

Wspomniane wiatry prezentowane są na mapie w ciekawy sposób. W postaci animowanych linii pokazujących kierunek, w którym wieją. Kolor i intensywność linii można regulować. W ten sposób można zobaczyć na bieżąco co tak naprawdę dzieje się w powietrzu.

Poza mapą Ventusky oferuje także widok bardziej tradycyjny, w którym można podejrzeć zarówno aktualne, jak i przyszłe - prognozowane warunki pogodowe. Aplikacja oferuje prognozę godzinową jak i długoterminową. W tym widoku znalazły się informacje o temperaturze, ilości opadów, kierunku i prędkości wiatru, ciśnieniu atmosferycznym, widoczności czy zachmurzeniu.

Są także informacje o wchodach i zachodach słońca oraz księżyca. Każdy z wykresów prezentujących ich wędrówkę na nieboskłonie można przesuwać palcem, sprawdzając ich pozycję w określonej godzinie. Ventusky podaje także informacje o porach zmierzchu astronomicznego, cywilnego i żeglarskiego.

Ventusky oferuje ogromną ilość informacji, których próżno szukać w prostych aplikacjach pogodowych, których cała masa zalega w AppStore. Jest to program skierowany przede wszystkim do osób, które z różnych powodów, np. uprawianych sportów czy pasji, a być może i zawodu, potrzebują dostępu do aktualizowanych na bieżąco szczegółowych danych na temat warunków pogodowych.

Aplikacja Ventusky dla iPhone'a i iPada dostępna jest w App Store w cenie 13,99 zł