Użytkownicy urządzeń Apple z nowymi systemami iOS 11 oraz macOS High Sierra, którzy są w chmurze rodzinnej, mogą dzielić między sobą nie tylko aplikacje czy Apple Music, ale również przestrzeń w chmurze iCloud Drive.

Big 51cd57a6 8b63 4e55 ac6f f82743506cb6

Podział miejsca możliwy jest w chmurze o pojemności 200GB oraz 2TB. Pierwsza z nich wiąże się z opłatą 11,99 złotych miesięcznie, natomiast druga z 39,99 zł. Jeżeli w rodzinie znajdują się conajmniej trzy osoby, które wcześniej korzystały z pakietów po 200GB, wybór dysku 2TB wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

iCloud Drive ceny pakietów

W celu udostępnienia przestrzeni dyskowej należy:

  • Wejść w Ustawienia, kliknąć w swój profil Apple ID, który znajduje się na samej górze
  • Wybrać Chmura rodzinna, a następnie Miejsce dyskowe w iCloud i Udostępnij pakiet dyskowy
  • Opcjonalnie można wysłać informację do członków rodziny, że od teraz dostępna jest opcja wspólnego korzystania z przestrzeni dyskowej
  • W ostatnim kroku trzeba zdecydować się na odpowiednią pojemność dysku - 200GB lub 2TB (o ile wcześniej wykorzystywany był pakiet 5GB/50GB)

iCloud Drive udostępnianie przestrzeni dyskowej

Wspólna przestrzeń w iCloud Drive

W celu zakończenia udostępniania przestrzeni dyskowej należy:

  • Wejść w Ustawienia, kliknąć w swój profil Apple ID, który znajduje się na samej górze
  • Wybrać Chmura rodzinna, a następnie Miejsce dyskowe w iCloud
  • Kliknąć Przerwij udostępnianie rodzinie i potwierdzić dokonanie zmian

Jeżeli osoba, która zechce udostępnić pozostałym członkom rodziny przestrzeń w iCloud, a ma za mało miejsca, będzie musiała przejść na wyższy pakiet lub uporządkować swoje dane w celu zmniejszenia wykorzystywanej przestrzeni.

Brak miejsca w iCloud - komunikat

Osoby, które wcześniej nie miały wykupionej przestrzeni dyskowej, automatycznie są dołączone do wspólnego dysku. Użytkownicy, którzy korzystali z jakiegoś pakietu muszą potwierdzić dołączenie do wspólnego pakietu. Dane zajęte przez pozostały członków rodziny zostały zaznaczone na szaro.

Powiadomienie o wspólnej przestrzeni dyskowej iCloud

Zapraszamy również do innych porad związanych z systemem iOS 11.