Zbliża się premiera nowego systemu operacyjnego iOS 11, którego jedną z największych nowości będzie rzeczywistość rozszerzona oparta na bibliotece ARKit. Od udostępnienia pierwszej wersji beta niemal codziennie pojawiają się nowe przykłady tego, jak można ją wykorzystać. Dwa najnowsze to uniwersalne narzędzie do mierzenia oraz rejestrator dźwięku z graficznym przedstawieniem w rzeczywistości rozszerzonej jego zapisu.

Big 24dc781d 15fe 415a a21a 7fe6bbbd2cfa

Było już kilka pomysłów na wirtualne narzędzia do mierzenia długości wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną. Poniższa demonstracja przedstawia jednak aplikację, którą zmierzyć można nie tylko długość, ale powierzchnię, kubaturę, kąt, a nawet wysokość danej osoby czy długość wyznaczonej trasy. Oczywiście takie narzędzie pewnie nigdy nie zastąpi tradycyjnej calówki czy taśmy mierniczej, ale w wielu sytuacjach w zupełności wystarczy. Aplikacja nosi nazwę MeasureKit, a jej twórcą jest Rinat Khanow. Już teraz, na stronie measurekit.com, można zapisać się do jej beta testów.

Ciekawie prezentuje się też demonstracja aplikacji będącej rejestratorem dźwięku z graficznym przedstawieniem zapisu w rzeczywistości rozszerzonej. Podejrzewam jednak, że to rozwiązanie pozostanie tylko i wyłącznie ciekawostką.