Jesteś fanem aplikacji, które usprawniają czasochłonne zadania oraz takich dzięki którym możesz nauczyć się czegoś nowego w atrakcyjny i efektywny sposób? Lubisz spędzać czas wolny z rodziną i znajomymi przy nowoczesnych grach planszowych? Jeżeli tak to koniecznie musisz poznać projekt Dized wydawnictwa Playmore Games.

Staram się propagować nowoczesne gry planszowe jak tylko mogę, bo jestem zdania, że taka forma rozrywki jest świetną alternatywą dla gier wideo, które zatrzymują nas przed szklanym ekranem na długie godziny. Niestety często napotykam na barierę w postaci wielostronicowych instrukcji przez które trzeba przebrnąć, aby zasiąść w końcu przy stole i rozpocząć rozgrywkę. Ileż to razy rozmyślałem o tym, że fajnie byłoby móc skorzystać z multimedialnych samouczków w sposób analogiczny do tych znanych z gier komputerowych. W końcu siadając pierwszy raz przed cyfrową strategią raczej nikt wcześniej nie studiuje tekstowej instrukcji obsługi, tylko stopniowo zagłębia się w kolejne poziomy rozgrywki po prostu grając na tyle ile w danej chwili potrafi. Na szczęście mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli powiedzieć sławetne „There is an app for that” korzystając z projektu Dized.

Dized to aplikacja na smartfony i tablety, która pozwala ominąć czytanie papierowej instrukcji przed rozgrywką i zacząć grać od razu po otwarciu pudełka. Multimedialne, interaktywne instrukcje prowadzą graczy krok po kroku przez grę, spełniając rolę osoby przy stole, która zna już zasady i tłumaczy je współgraczom. Wydawnictwo Playmore Games stojące za tym projektem rozpoczęło 28 sierpnia kampanię na platformie crowdfundingowej Indiegogo celem wcielenia swojego pomysłu w życie. Projekt kierowany jest na ogólnoświatowy rynek, ale Polacy mogą liczyć na polskie wersje przygotowanych materiałów, więc nie ma obaw o barierę językową.

Na początek Dized ma wspierać m.in. takie światowe hity jak: Carcassonne, 7 cudów świata, Bang!, Blood Rage, Kingdomino oraz Scythe. Następnie stopniowo mają być dodawane kolejne tytuły. Co więcej w projekt zaangażowany jest m.in. Eric M. Lang, czyli topowy projektant nowoczesnych gier planszowych, który promuje aplikację słowami: „Jeśli kochasz grać w planszówki, ale nie lubisz czytać instrukcji, nie masz powodu, żeby nie wesprzeć Dized. Aplikacja różni się od typowego filmu "how to play" przede wszystkim tym, że film nie jest interaktywny. Z Dized możesz nie tylko cieszyć się grą jednocześnie się jej ucząc, ale nawet zadawać pytania.”

Moim zdaniem taki projekt to krok w dobrą stronę, a także kolejny przykład na to, jak szerokie zastosowanie mogą mieć nasze urządzenia dzięki innowacyjnym aplikacjom. Jeżeli interesujesz się grami planszowymi, koniecznie śledź rozwój tego projektu, kto wie, być może wyznaczy on nowe standardy i sprawi, że jeszcze więcej ludzi będzie mogło cieszyć się tym wspaniałym hobby!