W styczniu ubiegłego roku mieliśmy okazję odwiedzić dopiero co otwarte Muzeum Apple w stolicy Czech, Pradze. Pokaźne zbiory tego muzeum należą do kilku kolekcjonerów, którzy postanowili zaprezentować je publicznie w jednym z najbardziej turystycznych miast Europy Środkowej.

Strona 1 z 6

Moje wrażenia z tego miejsca opisałem na łamach naszego magazynu. Kolekcjonowanie starych komputerów i innych urządzeń Apple to pasja nie tylko twórców praskiej wystawy. Także i u nas w kraju są osoby, które kolekcjonują te urządzenia, a ich zbiory są równie imponujące i spektakularne. Jedną z takich osób jest Jacek Łupina, który w Łosiu pod Warszawą stworzył w domu swoje własne muzeum.

Jego kolekcjonerska pasja zaczęła się trzy lata temu, kiedy kupił zabytkowego PowerMaca G4. Później do jego kolekcji zaczęły trafiać kolejne okazy, pierwsze Macintoshe, Apple II. Jak przyznał podczas otwarcia swojego muzeum, ważnymi punktami w historii powstawania jego kolekcji było zdobycie komputera Lisa, modelu 2/5 z dyskiem twardym 5 MB, Apple /// (komputera, który okazał się porażką zarówno Apple, jak i samego Jobsa), specjalnego, rocznicowego modelu z podpisem Steve'a Wozniaka, komputera Apple II GS. Później przyszła kolej na maszyny NeXT. Pierwszym w jego kolekcji był NeXT Station oraz drukarka atramentowa NeXT. Później udało mu się zdobyć chyba najbardziej kultowy produkt Jobsa, który powstał podczas jego banicji - komputer NeXT Cube. Maszyna ta pochodzi z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.

W kolekcji Jacka Łupiny, którą można było oglądać w minioną sobotę, znalazło się też wiele wariantów komputerów Apple //. Specjalne wersje przygotowane przez Apple na zamówienie, wyposażone m.in. w sterowniki do kontrolowania różnych maszyn, w tym aparatu fotograficznego w studio efektów specjalnych, czy ze specjalnym modułem do sterowania i programowania robotów. Na wystawie można było zobaczyć także różnego rodzaju klony tych maszyn, jakie powstawały w różnych rejonach świata. Jeden z odwiedzających podarował sprawny bułgarski klon Apple // z 1986 roku, który udało się na miejscu uruchomić. Do absolutnych perełek kolekcji można zaliczyć stworzoną przez Apple konsolę gier Pippin, która w minioną sobotę została po raz pierwszy rozpakowana i uruchomiona. W zbiorach znalazło się wiele PowerMaców, w tym model Cube, pierwszych iMaców, a nawet stare serwery Apple.

Jacek Łupina to nie jedyny polski kolekcjoner. Swoje zbiory iPodów i komputerów Mac zaprezentowali także Michał Galubiński, twórca MacMuzeum, oraz Norbert Cała z iMagazine.

Jeśli chcielibyście odwiedzić Muzeum Apple w podwarszawskim Łosiu, najlepiej osobiście umówić się za pośrednictwem jego fanpage'a na Facebooku. (https://www.facebook.com/AppleMuzeum)

Galeria zdjęć znajduje się na kolejnych stronach.

Artykuł ukazał się pierwotnie w MyApple Magazynie nr 3/2017

Pobierz MyApple Magazyn 3/2017

Magazyn MyApple w Issuu