Sztuczna inteligencja nie musi przyjmować tak ekstremalnych form jak Hal 9000 w „Odysei Kosmicznej 2001”, ani też nie musi ograniczać się do głosowej asystentki, w której można się zakochać. Sztuczna inteligencja może być narzędziem ułatwiającym życie osobom niepełnosprawnym. Tak jest w przypadku Seeing AI - najnowszej aplikacji Microsoftu dla iOS.

Seeing AI to program, który ma ułatwić osobom niewidomym i niedowidzącym poruszanie się i orientowanie w otoczeniu poprzez głosowe opisywanie wszystkiego co znajduje się w koło i co znajdzie się w polu widzenia kamery iPhone'a.

Program posiada kilka trybów pracy przełączalnych w prosty sposób kciukiem. Są to m.in. odczytywanie prostego tekstu, skanowanie i odczytywanie całych dokumentów, skanowanie kodów kreskowych, rozpoznawanie osób i ich nastrojów, a także innych obiektów i scen. W przypadku prostych tekstów Seeing AI odczytuje je z marszu. W przypadku pozostałych należy najpierw zrobić zdjęcie (wystarczy stuknąć w ekran), które zostanie poddane analizie. To co zostało zarejestrowane zostanie odczytane głosem asystentki, a także wyświetlone w postaci prostego tekstu (którego osoba niewidoma i tak nie odczyta).

Rozpoznawanie działa całkiem nieźle, choć nie perfekcyjnie. Program poprawnie rozpoznał m.in. rower, psa, jak i osoby, podając dodatkowo ich przybliżony wiek (w przypadku mojej osoby różnice były jednak znaczne od 38 do 50 lat).

Seeing AI rozpoznawać ma także banknoty, ale chodzi przede wszystkim o dolary USA. Próbowałem rozpoznać banknot dziesięciozłotowy, ale niestety bez powodzenia. Nie mogę mieć jednak o to pretensji. Aplikacja nie jest dostępna w polskim sklepie. Obecnie mogą pobrać ją tylko użytkownicy w USA, Kanadzie, Nowej Zelandii, Hong Konkgu i Singapurze.

Seeing AI to program darmowy, wystarczy więc mieć konto w amerykańskim sklepie, by go pobrać. Aby działał poprawnie trzeba jednak przestawić system iOS na język angielski. W przypadku ustawienia języka polskiego teksty czytane są przez polską lektorkę z polską wymową.

Więcej informacji o programie dostępnych jest na stronie Microsfotu.

Seeing AI w amerykańskim App Store za darmo.