Gartner opublikował nowy raport, w którym zebrał przewidywania dotyczących wysokości sprzedaży komputerów w minionym kwartale. Sprzedaż Maców spadła nieznacznie w porównaniu ze sprzedażą komputerów PC kilku popularnych marek.

I tak zdaniem Gartnera w minionym kwartale Apple sprzedało na całym świecie 4,24 miliona komputerów Mac, podczas gdy w tym samym okresie w roku ubiegłym było to 4,26 miliona sztuk. Jest to więc spadek o 0,4 procent. Z kolei udział Maców w rynku PC nieznacznie wzrósł o 0,2 punktu procentowego z 6,7 do 6,9 procent. Wzrost ten mimo spadającej sprzedaży spowodowany jest jeszcze większymi spadkami wśród producentów komputerów PC.

Gartner szacuje, że największe spadki sprzedaży w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym zaliczyły Acer (-12,5 procent), Asus (-10,3 procent) i Lenovo (-8,4 procent). Wzrosnąć miała za to sprzedaż komputerów marek HP (3,3 procent) i Dell (1,4 procent).

W przypadku rynku w USA spadki sprzedaży są jeszcze bardziej wyraźne. Największą zaliczyły Asus (-40,7 procent), Lenovo (-16,3 procent) i Apple (-9,6 procent).

Z kolei w ujęciu ogólnym światowa sprzedaż komputerów PC w minionym kwartale względem tego samego okresu w roku ubiegłym spadała o 4,3 procenta. Spowodowane to miało być rosnącymi cenami i brakami w zaopatrzeniu w pamięci, dyski SSD i panele LCD. Pewien wpływ na to może mieć także rosnąca szybko sprzedaż Chromebooków (38 procent)

Źródło: Gartner