Próżno szukać na forum MyApple pytań na temat ransomware Petya (NotPetya) i nic w tym dziwnego, ponieważ użytkownicy komputerów Apple z zainstalowanym systemem macOS są bezpieczni.

Big bd8c1d63 7e9f 47c1 9ccd 4354a1eb690a

Od wczoraj szerzy się panika wśród użytkowników korzystających z systemów Windows, co także nie powinno dziwić - działanie Petya jest bardzo niebezpieczne. W skrócie ransomware szyfruje dysk uniemożliwiając odczytanie zapisanych na nim danych.

Petya

Hackerzy żądają za odszyfrowanie dysku 300 dolarów (przelanych w bitcoinach), ale nawet po zapłaceniu nie można liczyć na odzyskanie danych ani na uczciwość przestępców, którzy dokonali ataku.

Ale wróćmy do tematu, czyli dlaczego komputery Apple z systemem macOS są bezpieczne?

Powodów jest kilka:

  1. System mac OS nie jest tak popularny jak Windows, więc jest zdecydowanie mniej łakomym kąskiem dla cyberprzestępców. I choć udział w rynku nie jest już, tak jak kiedyś, na poziomie ułamka procenta, a gdzieniegdzie jest nawet dość wysoki, to wciąż nie jest atrakcyjnym celem.

  2. macOS to system uniksowy, w którym zwykły użytkownik nie ma pełnego dostępu do dysku czy plików systemowych. Jeżeli będzie on chciał (lub program/wirus przez niego uruchomiony) zrobić coś więcej niż operacje w swoim katalogu domowym, to system poprosi o podanie hasła administratora.

  3. W systemie macOS nawet instalacja nowej aplikacji (spoza AppStore) wymaga podania hasła administratora

Te zabezpieczenia zazwyczaj są wystarczające. System nie uchroni jednak użytkownika przez podaniem hasła administratora wtedy, gdy poprosi go o to złośliwe oprogramowanie, dlatego należy pamiętać o tym, aby nigdy tego hasła nie podawać, chyba, że wykonujemy czynności świadomie, a instalowane aplikacje pochodzą z pewnego źródła.