Według orzeczenia Europejskiego Trybunały Sprawiedliwości, serwisy pozwalające na wyszukiwanie torrentów powinny być blokowane przez dostawców Internetu. Sprawa uderzająca przede wszystkim w strony pokroju The Pirate Bay sięga swoimi korzeniami do rozpoczętego w 2010 r. w Holandii sporu.

Holenderska organizacja Stichting Brein, która walczy z piractwem, rozpoczęła w 2010 roku spór z dwoma dostawcami Internetu. W jej opinii firmy te powinny zablokować swoim klientom dostęp do korzystania z serwisu The Pirate Bay, gdyż pozwala on na wyszukiwanie i ostatecznie także pobieranie treści objętych prawami autorskimi.

Sprawa trafiła do holenderskiego sądu najwyższej instancji. Dostawcy Internetu podkreślali bowiem, że The Pirate Bay nie hostuje plików torrent, a jedynie pozwala na ich wyszukiwanie. W związku z licznymi wątpliwościami sporem zajął się europejski Trybunał Sprawiedliwości, który podzielił opinię Stichting Brein.

Prawdopodobnie holenderscy dostawcy Internetu będą musieli zablokować swoim klientom dostęp do serwisu The Pirate Bay. Obecnie nie wiadomo jednak, jak będzie wyglądać sprawa z innymi stronami internetowymi oferującymi podobne możliwości. Warto dodać, że sprawa może mieć precedensowy charakter w przypadku podobnych sporów w innych państwach Unii Europejskiej.

Źródło: Next