Gdyby Apple i Google połączyły siły, udział ich systemu w rynku mobilnym wynosiłby ponad 80%. Dziś to Android dzierży palmę pierwszeństwa z 54% udziałów, iOS stanowi natomiast 28% rynku.

Z badań przeprowadzonych przez millennial media, wyraźnie widać kto króluje wśród urządzeń mobilnych, wliczając w to nie tylko smartfony, ale również tablety, e-czytniki oraz konsole przenośne. Systemem, który całkowicie zdominował rynek, jest Google Android, mający ponad połowę udziałów w całości. Drugie miejsce piastuje iOS z wynikiem 28%, natomiast trzeci jest RIM BlackBerry OS z 13-procentowym udziałem.

Sytuacja nie jest wcale zła dla Apple, jako producent bowiem jest bezapelacyjnym numerem jeden dominując prawie ćwierć rynku. Zaraz za nim znajduje się HTC z 16-procentowym udziałem oraz Samsung (14,5%). Pierwszą piątkę zamykają Motorola (11,4%) oraz Research In Motion (11%).

Ciekawie wygląda również sytuacja mobilnych aplikacji najchętniej kupowanych przez użytkowników urządzeń mobilnych. Pierwsze miejsce, podobnie jak w analogicznym okresie roku 2010, zajmują gry, co świadczy o tym jak telefon komórkowy ewoluował przez lata, by w efekcie stać się przenośną konsolą, choć nie tylko. Drugą pozycję zajmują aplikacje muzyczne i rozrywkowe, co pokazuje, że dzisiejszy smartfon to również centrum multimedialno-rozrywkowe. Zaraz później są tzw. mocial, czyli mobilne serwisy społecznościowe.

Dane zostały zebrane przez millennial media w sierpniu br.

Źródło: 9to5google.com