Do iOS 11 zaimplementowano nowe funkcje, które pozwalają użytkownikom na usunięcie niepotrzebnych danych z pamięci iPhone'a oraz iPada. Dodatkowe opcje pozwalają między innymi na pozbycie się załączników czy też automatyczne odinstalowanie aplikacji.

Nowe opcje pojawiają się selektywnie, zależnie od stanu urządzenia użytkownika. W moim przypadku iOS 11 udostępnił funkcję usunięcia załączników i zdjęć z iMessage, a także zaproponował możliwość automatycznego odinstalowywania aplikacji, których rzadko używam.

Warto zaznaczyć, że ostatnia z wymienionych opcji usunie rzadko używane programy tylko wtedy, gdy pamięć iPhone'a lub iPada zostanie całkowicie zapełniona. Niestety nie byłem w stanie sprawdzić czy przed rozpoczęciem procesu deinstalacji system iOS 11 wyśle odpowiednie powiadomienie, które o tym poinformuje.

Wdrożenie systemu plików APFS w iOS 10.3 oraz nowe opcje zarządzania pamięcią w iOS 11 powinny zostać dobrze przyjęte szczególnie przez użytkowników, którzy dysponują urządzeniami w 16 albo 32-gigabajtowych wariantach.