Nie jestem pewien czy ciekawość to pierwszy stopień do piekła, ale w przypadku testowych wersji oprogramowania jest ona z pewnością pierwszym stopniem do problemów. Użytkownicy, którzy zainstalowali pierwszą betę iOS 11 skarżą się na liczne problemy związane z tym systemem – na szczęście mogą oni powrócić do iOS 10.3.2.

System iOS 11 znajduje się w fazie testów. Oznacza to, że niektóre aplikacje nie są z nim kompatybilne, czas pracy na baterii znacząco się zmniejszył, a błędy pojawiają się w niemal każdym obszarze tego oprogramowania. Bety są udostępniane przede wszystkim po to, aby deweloperzy mieli czas na dostosowanie swoich programów do nowego systemu, a dziennikarze mogli opisać dla swoich czytelników wszystkie nowości.

Niestety, jak co roku spora liczba użytkowników nie umiała pohamować swojej ciekawości i zainstalowała system iOS 11 na swoim urządzeniu. Często wykorzystując zresztą pliki IPSW niewiadomego pochodzenia. Poniżej zamieszczam wskazówki dotyczące tego, jak wrócić z testowego oprogramowania do stabilnej wersji systemu iOS czyli 10.3.2.

Z pierwszej instrukcji mogą skorzystać użytkownicy, którzy wykonali kopię zapasową swojego urządzenia przed instalacją iOS 11. W ich przypadku sprawa będzie prosta (choć stracą dane, które wygenerowali od czasu instalacji iOS 11 – na przykład nowe wiadomości). Druga instrukcja jest zaś zarezerwowana dla nieszczęśników, którzy kopii zapasowej nie zrobili i niestety muszą się liczyć z konsekwencjami tych działań.

Mam kopię zapasową iOS 10.3.2

 1. Sprawdź czy na pewno masz kopię zapasową. Przejdź do preferencji iTunes i w zakładce urządzenia zobacz listę zapisanych danych w lewej kolumnie.
 2. Podłącz iPhone'a lub iPada do komputera i otwórz menu urządzenia w iTunes.
 3. Kliknij na Odtwórz iPhone'a/iPada.
 4. Podaj hasło, poczekaj aż iTunes pobierze niezbędne pliki i przejdź przez całą procedurę instalacji.
 5. Przywróć kopię zapasową wybierając ją z menu, poczekaj na weryfikację przez iTunes i instalację.
 6. W ustawieniach ogólnych systemu iOS należy przejść do zakładki Profil i usunąć profil iOS 11.

Nie mam kopii zapasowej iOS 10.3.2

Wykonując poniższą instrukcję trzeba mieć świadomość, że z iPhone'a lub iPada zostaną usunięte wszystkie dane. Aplikacje, kontakty, wiadomości, spisy połączeń, nagrania wideo, muzyka itd. Przywrócić będzie można jedynie dane, które znajdują się w iCloud, czyli kontakty, zakładki Safari, pliki w iCloud Drive, książki iBooks, dane wybranych programów, piosenki z Apple Music itd. Część rzeczy będzie można zainstalować manualnie, jak na przykład aplikacje z App Store. Reszta zniknie zaś raz na zawsze.

 1. Sprawdź czy na pewno masz kopię zapasową. Przejdź do preferencji iTunes i w zakładce urządzenia zobacz listę zapisanych danych w lewej kolumnie.
 2. Podłącz iPhone'a do komputera i otwórz menu urządzenia w iTunes.
 3. Kliknij na Odtwórz iPhone'a.
 4. Podaj hasło, poczekaj aż iTunes pobierze niezbędne pliki i przejdź przez całą procedurę instalacji.
 5. Skonfiguruj iPhone'a jako nowe urządzenie – zaloguj się do App Store, iCloud, poczty.
 6. W App Store przejdź do Moje zakupy i pobierz wszystkie aplikacje, który znajdowały się na Twoim iPhonie.
 7. Dostosuj układ ikon, ustawienia oraz inne elementy systemu iOS pod siebie.

Pobierz aplikację MyApple  i czytaj wygodnie Magazyn MyApple