Kiedy ponad dwa lata temu Monument Valley debiutowało w App Store, gracze bardzo szybko pokochali tę piękną grę czerpiącą z magicznych prac Mauritsa Eschera. Na kontynuację przygód księżniczki Idy musieliśmy długo czekać, ale już na wstępie zaznaczę – było warto.

Zadaniem gracza w Monument Valley 2 jest doprowadzenie nie jednego, a dwóch bohaterów do celu. Poza sterowaniem postacią konieczne będzie jednak wpływanie na świat rozgrywki, który łamie zasady grawitacji i optyki bazując na wykorzystaniu tak zwanych figur niemożliwych.

Mapy, jak można zresztą zobaczyć na zrzutach ekranowych, to małe dzieła sztuki. Ciężko oderwać wzrok od ich barw, unikalnego charakteru i swoistem magii, która im towarzyszy. Nie dziwię się, że twórcy gry przygotowali sklep z plakatami – sam chętnie bym jeden z nich powiesił w swoim pokoju.

Przygoda w Monument Valley 2 jest równie niezwykła, jak w poprzedniej części. Ma ona bardzo oniryczny charakter, co dodatkowo potęguje warstwa wizualna i dźwiękowa produkcji. Główna różnica względem pierwszej odsłony polega na konieczności zatroszczenia się o dwie postacie, choć nie wpływa to bezpośrednio na mechanizm rozgrywki.

Widać, że twórcy przez dwa lata nie próżnowali i gracze otrzymali produkt dopieszczony co do najmniejszego szczegółu. Granie w Monument Valley 2 to prawdziwa przyjemność. Podoba mi się nawet dodanie takich elementów jak rysowanie swojej własnej... śnieżynki na koniec każdego etapu. Ma to swój unikatowy urok.

Niestety nie tylko komplementy mogę skierować w stronę nowej produkcji Ustwo Games. Po cichu liczyłem na dodanie nowych elementów mechaniki do Monument Valley 2. Mimo obecności dwóch postaci ta nie zmieniła się względem poprzedniej odsłony niemal w ogóle. Nie mogę jednak powiedzieć, że szczególnie mi to przeszkadzało.

Monument Vallet 2 zostało wycenione na 23,99 zł