iFixt od lat rozbiera na części nowe produkty Apple, oceniając przede wszystkim możliwości ich rozbudowy i naprawy. Na warsztat redakcji tego serwisu trafił wczoraj 21,5-calowy iMac Retina 4K.

Okazuje się, że komputer kryje w sobie kilka niespodzianek. Nowy iMac Retina 4K pozwala bowiem nie tylko na wymianę - przynajmniej w teorii - pamięci RAM ale także procesora. Niestety proces ten nie jest łatwy i przeciętny użytkownik raczej nie będzie w stanie tego sam przeprowadzić, bo wymaga to rozebrania komputera na części. Zapaleńcy, uzbrojeni w odpowiednie narzędzia i instrukcje będą mogli jednak - jak można przeczytać w serwisie iFixit - rozszerzyć pamięć RAM z 8 do przynajmniej 16 GB.

Pomimo tych udogodnień iFixit oceniło możliwości naprawy tego komputera na 3 w dziesięciopunktowej skali. Komputer nie jest łatwo otworzyć, wszystko ukryte jest pod wyświetlaczem, a podniesienie go wymaga specjalnych narzędzi. Sam ekran połączony jest z ochraniającą go szybą, co znacząco podnosi koszty jego wymiany. Redakcja zwraca jednak uwagę, że ocena 3/10 to i tak spory postęp. iMac z 2015 roku otrzymał ocenę 1/10.

Źródło: iFixt