Opóźnienie ubiegłorocznej premiery słuchawek AirPods tłumaczone było najczęściej koniecznością ostatecznego dopracowania produktu. Pomimo przesunięcia ich premiery o dwa miesiące, bezprzewodowe słuchawki firmy Apple w dalszym ciągu mają pewne ograniczenia dyskwalifikujące je w oczach wielu użytkowników. Należy do nich przede wszystkim brak możliwości pełnego sterowania odtwarzaniem muzyki bez konieczności wydawania odpowiednich poleceń głosowych Siri.

Użytkownicy AirPodsów po dwukrotnym stuknięciu słuchawki mogą użyć funkcji Siri, aby za pomocą głosowych poleceń sterować odtwarzaniem muzyki. W systemie iOS 10, dokonując zmian w ustawieniach słuchawek można również zdecydować, że dwukrotne stuknięcie służyć będzie do włączania i wstrzymywania odtwarzania. Nowa odsłona mobilnego systemu firmy Apple zapowiedziana na poniedziałkowym Keynote inaugurującym konferencję WWDC wprowadza dodatkowe opcje manualnego sterowania słuchawkami AirPods.

Choć finalna wersja systemu iOS 11 trafi do ogółu użytkowników dopiero we wrześniu, to od początku tygodnia mogą ją testować już zarejestrowani deweloperzy. Część z nich zauważyła, iż Apple zdecydowało się poszerzyć funkcjonalność swoich bezprzewodowych słuchawek o możliwość zmiany odtwarzanego utworu na następny lub poprzedni. Podobnie jak w przypadku aktywacji funkcji Siri i włączania/wstrzymywania, odtwarzania, przełączanie utworów na następny lub poprzedni, dokonywane będzie za pomocą podwójnego stuknięcia w słuchawkę. Wraz z iOS 11 do ustawień AirPodsów zostanie także wprowadzona opcja przypisania jednej z dostępnych funkcji sterowania do konkretnej, lewej bądź prawej słuchawki.

Wydaje się, że Apple niepotrzebnie komplikuje manualne sterowanie odtwarzaniem w słuchawkach AirPods. Z jednej strony wprowadza nową opcję i udostępnia możliwość przypisania pojedynczej funkcji do każdej ze słuchawek, a z drugiej strony, w dalszym ciągu ogranicza możliwość pełnego sterowania. A przecież wystarczyłoby dodać opcję pojedynczego stuknięcia z przytrzymaniem palca na lewej bądź prawej słuchawce w trakcie odtwarzania muzyki, aby kontrolować głośność, trzykrotnego stuknięcia w lewą bądź prawą słuchawkę w celu zmiany utworu na kolejny lub poprzedni, a podwójne stuknięcie w lewą bądź prawą słuchawkę pozostawić w dalszym ciągu dla funkcji Siri i rozpoczynania / wstrzymywania odtwarzania. Być może doczekamy się tego w którejś z przyszłych odsłon iOS lub kolejnej generacji słuchawek AirPods.

Źródło: 9to5Mac