Apple zaprezentowało dziś nowego iPada Pro z 10,5-calowym ekranem. Wbrew wcześniejszym przewidywaniom tablet nie został pozbawiony przycisku Home, choć charakteryzuje się zdecydowanie mniejszymi ramkami od innych modeli. Odświeżony został także 12,9-calowy iPad Pro.

Nowy iPad Pro waży 450 gramów. Urządzenie otrzymało ekran True Tone o jasności 600 nitów ze wsparciem dla HDR i szerokiej gamy kolorów. Dzięki technologii ProMotion wyświetlacz może być odświeżany z częstotliwością 120 Hz. System oszczędzania energii pozwala jednak na ograniczenie tego aspektu zależnie od wyświetlanych treści (na przykład filmu w 25 FPS).

Przy korzystaniu z Apple Pencil w przypadku nowego iPada Pro opóźnienie wynosi tylko 20 milisekund. Tablet otrzymał sześciordzeniowy układ SoC, który daje o 30% lepsze rezultaty w kwestii mocy obliczeniowej i 40% w kwestii grafiki. Trzy rdzenie CPU są energooszczędne, a trzy oferują maksymalną wydajność.

Na konferencji zaprezentowano również możliwości programu Affinity Photo w mobilnej wersji. Program trafił dwa lata temu do Mac App Store, a dziś zadebiutował w App Store.

Nowy tablet ma pozwolić na 10 godzin użytkowania na jednym ładowaniu akumulatora. Urządzenie zostało wyposażone w 12-megapikselową kamerę iSight (f/1.8) oraz 10-megapiksolową kamerę FaceTime. iPad Pro wspiera technologię szybkiego ładowania i transfer USB 3.0.

Tablet trafi do sprzedaży za 649 dolarów za wersję z 10,5-calowym ekranem i 799 dolarów za wersję z 12,9-calowym ekranem. W obu przypadkach za wersję z 64 GB pamięci wewnętrznej. Poza nimi konsumenci będą mogli sięgnąć po warianty z 256 GB i 512 GB pamięci.

Apple przygotowało również nowe funkcje systemu iOS 11 tylko z myślą o tabletach. Warto wymienić tutaj większy Dock z podpowiedziami aplikacji, zmieniony tryb Split View pozwalający na „przypięcie” programu, a także opcję „Przeciągnij i upuść” działającą między aplikacjami. W oprogramowaniu pojawi się również program „Files”, czyli eksplorator plików łączący się także z zewnętrznymi chmurami pokroju Dropboxa.

Użytkownicy korzystający z Apple Pencil otrzymają możliwość lepszej współpracy z Notatkami – także przez możliwość indeksowania pisma odręcznego. Po zrobieniu zrzutu ekranowego na ekranie pojawi się zaś jego miniaturka, co zaoszczędzi przechodzenia do programu Zdjęcia. Funkcja Markup pozwoli również na korzystanie ze stylusa w programie Mail, a także szybki eksport notatek do PDF i skanowanie dokumentów za pomocą kamery tabletu.