Zdaniem Steve'a Jobsa najlepszym narzędziem do pisania i rysowania na ekranie iPada i iPhone'a był palec. Rzeczywistość jednak szybko zweryfikowała to twierdzenie. Od lat na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju stylusów, swoje narzędzie do pisania i rysowania ma także samo Apple. Wśród producentów tego typu akcesoriów jedną z bardziej znanych marek jest Adonit. Firma zaprezentowała niedawno swój nowy rysik - Adonit Mini 3.

Urządzenie ma faktycznie niewielkie rozmiary (106 x 8,9 mm). W przekroju ma kształt trójkąta z zaokrąglonymi rogami. Całość wygląda bardzo stylowo i wykonana jest z aluminium z charakterystycznym zaczepem (który trudno w tym wypadku nazwać klipsem) wyciętym bezpośrednio w jego korpusie. Urządzenie jest mocne i wytrzymałe z wyjątkiem samej ruchomej koncówki, która styka się z ekranem, ta jednak chroniona jest za pomocą skuwki, także wykonanej z aluminium.

Adonit Mini 3

Pomimo swoich rozmiarów stylus trzyma się wygodnie. Jego długość jest wystarczająca, by mógł oprzeć się o przestrzeń pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym nawet w przypadku osób o dużych dłoniach.

Adonit Mini 3

Adonit Mimi 3 to zwykły stylus pojemnościowy, nie potrzebuje więc zasilania, ale i nie oferuje żadnych dodatkowych funkcji. Nie można sparować go z iPhone'em i iPadem i włączyć np. funkcję rozpoznawania oparcia dłoni o ekran, nie rozpoznaje też różnych stopni nacisku jak choćby Adonit Pixel czy Apple Pencil.

Adonit Mini 3

Adonit Mini 3 posiada charakterystyczny dla wielu stylusów tej marki specjalny przezroczysty dysk wykonany z tworzywa, który styka się z ekranem. Dzięki niemu użytkownik może bardziej precyzyjnie określić punkt jego przyłożenia. Rozwiązanie to jest wygodne. Rysując czy pisząc za pomocą wspomnianego stylusa nie zwracałem na niego uwagi. Dysk przesuwa się po ekranie bez wyczuwalnych oporów, co także ma pozytywny wpływ na wygodę korzystania z tego akcesorium. Pamiętać jednak trzeba o tym, że przed rysowaniem czy pisaniem odręcznym za pomocą tego stylusa należy wyczyścić ekran i samą powierzchnię przezroczystego dysku, tak by twardsze cząsteczki kurzu ich nie porysowały.

Adonit Mini 3

Oczywiście jakość rysowania zależy w dużym stopniu od tego z jakiej aplikacji do notatek czy szkicowania korzystamy. Ja na co dzień używam systemowych Notatek. Uzyskane za pomocą tego programu efekty są dla mnie zadowalające. Zdecydowanie jednak lepiej rysuje się lub pisze odręcznie w Penultimate czy w GoodNotes.

Adonit Mini 3

Niezależnie od programu korzystanie z Adonit Mini 3 jest wygodne. Pamiętać jednak należy, że jest to prosty stylus pojemnościowy. Akcesorium można kupić za 19,99 dolarów.

Adonit Mini 3

Więcej informacji na temat stylusa Mini 3 znaleźć można na stronie Adonit.