W 1976 roku do sprzedaży trafił Apple I. Ze 175 sprzedanych za 666,66 dolarów komputerów zachowało się jedynie 50-60 egzemplarzy, z czego tylko osiem nadal pozostaje sprawnych. Jeden z nich trafił na aukcję w Niemczech i został sprzedany za 130 tysięcy dolarów, co jest relatywnie niską kwotą.

Licytacja Apple I miała miejsce wczoraj w domu aukcyjnym Breker w niemieckiej Kolonii. W zestawie w komputerem, który był pierwotnie sprzedawany bez podstawowych dodatków, znalazła się oryginalna instrukcja obsługi z pierwszym logiem firmy z Cupertino, dokumentacja techniczna, czytnik kaset, a także zapis rozmowy telefonicznej ze Stevem Wozniakiem i Stevem Jobsem.

Pierwotny właściciel – kalifornijski programista John Dryden – stwierdził, że korzystanie z komputera było trudne. Premiera Apple I była jednak jedną z pierwszych okazji do zakupu prawdziwego komputera. Dodał, że wcześniej pracował już z komputerami, ale były one ogromne.

W domu aukcyjnym Berker w 2013 roku wylicytowano podobny egzemplarz Apple I za 671 400 dolarów. Rok wcześniej działający model komputera znalazł nabywcę w Stanach Zjednoczonych. Wówczas cena wyniosła 374 500 dolarów. W 2014 r. padł rekord – w Nowym Jorku jeden z działających Apple I został sprzedany za 905 000 dolarów, a drugi za 365 000 dolarów. W ubiegłym roku CharityBuzz wystawiło na aukcję model Celebration. Cena wyniosła 815 00 dolarów.

Materiał wideo prezentujący komputer, który trafił pod młotek, można zobaczyć poniżej. Dodatkowe informacje zostały przedstawione na stronie internetowej domu aukcyjnego Breker.

Źródło: News 24