Apple poinformowało dziś deweloperów, że w ciągu najbliższych dziesięciu dni wdrożone zostaną ważne zmiany dla użytkowników sklepów App Store i Mac App Store z dziewięciu państw – w tym Polski. Dotyczą one wprowadzenia krajowych walut, które zastąpią dolara oraz euro.

Dolar zostanie zastąpiony przez krajowe waluty w Chile, Chorwacji, Kolumbii oraz Peru, natomiast euro w Bułgarii, Czechach, Rumunii, na Węgrzech oraz w Polsce. Oznacza to, że w ciągu najbliższych dni użytkownicy będą już mogli płacić za gry, aplikacje oraz mikropłatności w złotówkach.

Obecnie nie wiadomo, jaki przelicznik zastosuje Apple przy podawaniu cen w złotówkach. Pozostaje mieć nadzieję, że będzie on bardziej korzystny dla polskich użytkowników niż dotychczasowe płacenie w euro. Przy obecnym kursie wynoszącym 4,22 zł za 1 €, koszt aplikacji wycenianej na 1,09 € nie powinien więc przekroczyć 4,60 zł.

Patronite

MyApple Daily w iTunes Store.

Aktualizacja – 18.05

Niestety przelicznik, jaki zastosowało Apple, nie jest zbyt korzystny dla polskich użytkowników. Tabelę zmian można zobaczyć poniżej.

Aktualizacja – 19.05

Apple poinformowało użytkowników, że zmiana cen na złotówki dotyczy App Store, Mac App Store, iTunes Store, iBooks Store, Apple Music oraz iCloud. Pełną treść wiadomości można przeczytać poniżej:

„Witaj,

Waluta w sklepach App Store, iTunes Store, iBooks Store, Apple Music i w pakiecie dyskowym iCloud w Polsce wkrótce ulegnie zmianie z euro na złote.

Po zmianie waluty wszystkie zamówienia w przedsprzedaży i subskrypcje będą rozliczane w złotych, a aktualne salda upominków iTunes zostaną odzwierciedlone w nowej walucie lokalnej.

Prosimy przy najbliższej okazji zrealizować salda na upominki. W trakcie przeliczania walut mogą wystąpić problemy z wyświetlaniem, korzystaniem lub realizacją środków kredytu sklepowego.

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze Wsparciem Apple.

Z poważaniem, Apple”