Płodozmian to system zagospodarowania ziemi uprawnej mający zabezpieczać ją przed wyjałowieniem. Dzięki zmianie co określony czas rodzajów sadzonych na niej roślin ziemia odradza się i jest bardziej płodna. Teraz, dzięki logicznej grze Topsoil, z ideą płodozmianu można zapoznać się na iPhonie i iPadzie.

W Topsoil użytkownik musi zagospodarowywać pola o różnym rodzaju gleby, sadząc na niej lub zbierając rośliny w ustalonej kolejności. Pod tym względem przypomina ona trochę klasykę, czyli grę Tetris.

W Topsoil jest podobnie. W górnym pasku, umieszczonym nad poletkami, program serwuje różnego rodzaju rośliny, które musimy sadzić lub podaje narzędzie, pozwalające nam zebrać plony. Chodzi oczywiście o to, by jednorazowo zebrać ich jak najwięcej. Należy więc sadzić te same rośliny obok siebie.

Początkowo gracz sadzi rośliny, które można zbierać niemal natychmiast. Później pojawiają się nasiona drzew i kwiatów, które wzrost zajmuje więcej czasu. Poziom trudności rośnie, pola stają się coraz bardziej rozdrobnione, a czym są one mniejsze, tym zbiory są mniej obfite. Same zbiory są także coraz rzadsze. Gra kończy się kiedy nie ma już miejsca na to, by zasadzić kolejną roślinę.

Topsoil dystrybuowana jest za darmo w modelu freemium, ale wymagającym tylko jednorazowej opłaty w wysokości 4,49 € - dość sporo, przyznaję. Gra po pobraniu działa bowiem na zasadzie triala. Można w nią zagrać ograniczoną liczbę razy. Później należy zapłacić wspomnianą cenę. Można też obejrzeć reklamę, by zyskać możliwość zagrania w nią kolejne kilka razy.

Topsoil dla iPhone'a i iPada w App Store.