Zbliża się okres letnich wyjazdów zagranicznych, warto zatem zaopatrzyć się w aplikację pozwalającą przeliczać ceny z jednej waluty na drugą. Sprawdziłem dwa takie programy: Elk i Kurrency.

Elk - Travel Currency Converter (iPhone, Apple Watch)

Elk posiada prosty i stosunkowo wygodny interfejs pozwalający na szybkie sprawdzenie ile np. cena interesującego nas przedmiotu lub usługi podana np. w euro czy dolarach, wyniesie nas w złotówkach. Ekran podzielony jest na dwie kolumny, każda dla wybranej waluty. Domyślnie jest to waluta kraju, na który ustawiony jest sam iOS, oraz euro, można ją oczywiście zmienić na dolary. Za darmo użytkownik może przeliczać wartości właśnie pomiędzy tymi trzema walutami. Za dodatkową opłatą wynoszącą 3,99 € program pozwali na przeliczanie pomiędzy każdą walutą na świecie, a także na ustalanie własnych kursów poszczególnych z nich. Jeśli więc użytkownik uzna, że podany przez program kurs, np. złotówki do euro jest nieprecyzyjny, będzie mógł go ręcznie skorygować. Funkcje „Pro” dostępne są też za darmo w ramach dwutygodniowego okresu testowego.

W głównymi widoku prezentowana jest tabela przelicznika. W lewej kolumnie prezentowane są wartości w walucie z której następuje przeliczenie. Druga kolumna to waluta na którą dana suma jest przeliczana. Program prezentuje wartości od 1 do 10 ze skokiem co 1, od 10 do 100 ze skokiem co 10, od 100 do 1000 ze skokiem co 100 itd. Nawigacja pomiędzy poszczególnymi zakresami tabeli odbywa się poprzez przesuwanie palcem w lewo lub prawo po ekranie. Stuknięcie w wybraną wartość otwiera dodatkowy widok sum pośrednich. I tak stukając np. w 2 tabela rozwinie się o dodatkowy przedział wartości od 2 do 3 ze skokiem co 0,10.

Można oczywiście odwrócić kierunek przeliczania. Należy stuknąć w nagłówek tabeli, by wyświetlić menu ustawień. Osobiście uważam to za mało intuicyjny i niezbyt wygodny sposób. Można by to zrobić prościej i szybciej. Brakuje mi też możliwości wprowadzenia dokładnej sumy z klawiatury, np. 124, 12,5 itd. Pod tym względem Elk wypada gorzej niż inne przeliczniki walut dostępne w App Store. Na plus odnotować można to, że oferuje za darmo proste tablice przeliczania wartości ze złotych (w przypadku Polski) na euro i dolary oraz wspomnianą na wstępie aplikację dla zegarka Apple Watch.

Aplikacja dla zegarka jest prosta w obsłudze. Odpowiednią sumę ustawia się za pomocą koronki. Zakres zwiększa się przesuwając palcem po ekranie w lewo lub prawo. NIestety aplikacja dla zegarka Apple Watch pozwala na ustalenie tylko pełnych sum, bez wartości dziesiętnych, co moim zdaniem także można uznać za poważną wadę. Jeśli jednak szukacie programu, który pozwoli Wam na szybkie przeliczenie bezpośrednio na zegarku i wystarczą Wam tylko te trzy podstawowe waluty, to warto go sprawdzić.

Elk - Travel Currency Converter dla iPhone'a i Apple Watcha w App Store za darmo (freemium, pełna wersja 3,99 €).

Kurrency (iPhone)

W innym wypadku wybrałbym inny program i tutaj osobiście poleciłbym Wam darmowy Kurrency, który kiedyś już recenzowałem na blogu. Interfejs tego programu zmienił się od tego czasu dość mocno, więc pokrótce go opiszę.

Kurrency pozwala na przeliczanie dokładnych sum, włącznie z częściami dziesiętnymi i setnymi, wpisywanych z ekranowej klawiatury numerycznej. Aplikacja pozwala na jednoczesne przeliczanie z wybranej waluty na kilka innych. Można więc łatwo sprawdzić np. ile euro, dolarów, a może czeskich koron czy chorwackich kun otrzymamy za określoną sumę w złotówkach.

Dodawanie kolejnych walut jest proste, równie proste jest odwracanie kierunku przeliczenia - wystarczy tylko stuknąć w odpowiednią ikonę znajdującą się przy górnej krawędzi ekranu. Odwrócenie przeliczania obejmuje tylko walutę wyjściową i pierwszą na liście. Jeśli więc przeliczamy jednocześnie na kilka różnych walut, należy najpierw przesunąć na górę listy tą, na którą chcemy się przełączyć.

Kurrency nie oferuje aplikacji dla zegarka Apple Watch, program jest jednak w całości dostępny za darmo, no i pozwala przeliczać dowolne sumy. To moim zdaniem czyni go zdecydowanie lepszym wyborem od płatnego Elka.

Kurrency dla iPhone'a w App Store za darmo.