Odkąd mam iPhone'a, to kopię zapasową tego urządzenia co jakiś czas zapisuję na dysku mojego komputera. Uważam, że to dodatkowe zabezpieczenie pozwala nie tylko szybciej przywrócić zachowane dane do nowego urządzenia, ale i gwarantuje mi większy spokój.

Kopie zapasowe iPhone'ów oraz iPadów mogą zabierać sporo miejsca na dysku naszego komputera. Warto więc zastanowić się czy dobrym pomysłem nie byłoby przeniesienie ich na zewnętrzny nośnik. Poniżej znajdziecie instrukcję, jak tego dokonać.

Po otwarciu programu iTunes konieczne będzie przejście w Preferencjach do zakładki Urządzenia. Po zaznaczeniu danej kopii zapasowej należy kliknąć na nią prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Pokaż w Finderze.

Po podłączeniu dysku zewnętrznego należy przenieść do niego katalog, który zawiera naszą kopię zapasową. W poprzednim kroku otworzyliśmy go w Finderze. Zmiany należy zatwierdzić hasłem.

Katalog z kopią zapasową na dysku komputera należy nazwać old_backup, a ten skopiowany na zewnętrzny nośnik ios_backup. Następnie konieczne będzie wpisanie w Terminalu komendy, która będzie inna dla każdego użytkownika. Zamiast External powinniśmy podać nazwę naszego dysku zewnętrznego, a zamiast xyz nazwę katalogu, w którym znajdowała się pierwotnie kopia zapasowa.

ln -s /Volumes/External/ios_backup ~/Library/Application\ Support/MobileSync/Backup/xyz

Po zatwierdzeniu komendy można zamknąć Terminal, podłączyć iPhone'a do komputera i wykonać jego kopię zapasową. Po przejściu do katalogu ios_backup, który utworzyliśmy na dysku zewnętrznym, koniecznie będzie sprawdzenie, czy nowa kopia zapasowa została wykonana. Kluczowa będzie informacja o godzinie utworzenia folderu.

Jeżeli wszystko poszło pomyślnie, to powinniśmy usunąć folder old_backup z dysku naszego komputera. W iTunes przejdźmy zaś do Preferencji i w zakładce Urządzenia zaznaczmy opcję Wyłącz automatyczną synchronizację iPodów, iPhone'ów i iPadów.

Jeżeli będziemy chcieli powrócić do pierwotnych ustawień, to konieczne będzie przejście do katalogu ~/Library/Application Support/MobileSync/Backup i usunięcie jedynego katalogu, który zawiera w sobie inne foldery.

Źródło: iMore