Większość z nas korzysta z Facebooka, bo serwis ten stał się już nie tylko platformą pozwalającą na szybki kontakt ze znajomymi, ale też narzędziem pracy, źródłem informacji z różnych dziedzin, a nawet wirtualnym słupem ogłoszeniowym z rozmaitymi ofertami. Mobilna aplikacja do korzystania z tej usługi to jednak prawdziwy koszmar dla smartfona.

Według informacji, jakie przedstawił mi system iOS, w ciągu ostatnich siedmiu dni Facebook był odpowiedzialny za konsumpcję 21% energii mojego iPhone'a. Warto coś z tym zrobić. Dla porównania Tweetbot, z którego korzystam zdecydowanie częściej, „zjadł” jedynie 13% energii.

Usuń aplikację, utwórz skrót do Safari

Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście usunięcie aplikacji. Z serwisu Marka Zuckerberga nadal będziemy mogli korzystać przez Safari. Utracimy wtedy możliwości odbierania powiadomień, ale czy to naprawdę dla nas aż tak istotne? Na to pytanie każdy będzie musiał odpowiedzieć sobie sam.

Warto dodać, że możemy utworzyć skrót do strony internetowej Facebooka. Po jej otwarciu w Safari konieczne będzie otwarcie menu udostępniania i wybranie opcji Do ekranu początkowego. Po nadaniu nazwy pozostanie nam umieścić ikonę w najlepszym dla nas miejscu.

Zmiana ustawień

Jeżeli nie chcemy usuwać aplikacji, to możemy zmienić preferencje. Po wejściu do Ustawień (systemowych) konieczne będzie przejście do sekcji Ogólne, a następnie do Odświeżanie w tle. Po odnalezieniu Facebooka przesuńmy suwak w lewo.

Na głównym ekranie Ustawień znajdziemy również sekcję Prywatność. Po przejściu do Usługi lokalizacji konieczne będzie znalezienie Facebooka i wybranie przy Dawaj dostęp do położenia opcji Nigdy albo Gdy używam programu.

Wreszcie w ostatnim kroku powróćmy do Ustawień i przejdźmy do Powiadomienia. Szukamy Facebooka i wyłączamy powiadomienia.

Preferencje aplikacji

Kilku zmian możemy również dokonać w ustawieniach samej aplikacji. Naciskając ikonkę menu w prawym dolnym rogu ekranu przejdziemy do nowej karty, a na samym dole znajdziemy sekcję Ustawienia. W Ustawieniach konta mamy Filmy i zdjęcia – wybierzmy Automatyczne odtwarzanie i zaznaczmy opcję *Nigdy nie odtwarzaj filmów automatycznie *

Wracając do Ustawień otwórzmy kategorię Lokalizacja. Wyłączmy Historię lokalizacji oraz opcje Znajomi w pobliżu i Wskazówki dotyczące miejsc. W Ustawieniach możemy również wyłączyć Dźwięki aplikacji, choć to akurat nie pozwoli nam na ogromną oszczędność energii.