*Na naszym rodzimym rynku nie brakuje ciekawostek związanych z Apple. Tym razem
przedstawiamy wam polski system "inteligentnego domu" - HOMIQ. *

Oczekując choćby na iPhone'a 5 nie możemy zapominać o postępie, który pojawia się w najbliższym otoczeniu, czyli w naszych domach. Dziesiątki świateł, rolety, ogrzewanie, alarm - to dopiero początek długiej listy wyposażenia nowoczesnego budynku. Wiekszość tych rozwiązań łączy się z mniej lub bardziej wyrafinowaną elektroniką. W szufladach pojawiają się kolejne instrukcje, a na ścianach rośnie liczba przycisków i enigmatycznych sterowników. Inżynierowie z Homiq-a postanowili stworzyć produkt, który sterowanie całym domem połączy w jedną intuicyjną całość.

Od samego początku urządzenia iPhone i iPod touch stały się dla Homiq-a wzorem dla idealnego kontrolera. Myśląc o uniwersalności rozwiązania i przyszłości stworzono interfejs oparty o technologię web. Odpowiednie zoptymalizowanie strony pod kątem iPhona i iPada powoduje wrażenie, że mamy doczynienia z aplikacją pobraną z App Store. To rozwiązanie sprawiło, że system ma bardzo uniwersalny dostęp przez dowolne urządzenie z przeglądarką i dodatkowo otwierają się przed nim praktycznie nieograniczone możliwości integracji z innymi funkcjonalnościami dostępnymi w technologii webowej.

Instalując system HOMIQ, zapalanie świateł, zmiana temperatury otoczenia, włączenie podlewania to teraz pestka. Kilka dotknięć ekranu i wszystko mamy w zasięgu. Sterować możemy nie tylko lokalnie, ale również zdalnie przez internet np. będąc na wakacjach lub w pracy. Współpraca z czujnikami ruchu, klasycznymi włącznikami ściennymi i innymi sensorami wraz z nieograniczoną ilością zależności czasowych i kalendarzowych powoduje, że większość urządzeń w domu będzie działać w trybie automatycznym. Zachowania i funkcjonalności są “krojone na miarę” , dlatego każdy użytkownik znajdzie swój sposób na obcowanie z budynkiem.

W związku z tym, że temat jest bardzo szeroki w najbliższym czasie pojawi się na naszych łamach seria artykułów, w których szczegółowo zajmiemy się możliwościami naszych jabłuszek w zakresie sterowania wybranych funkcji w domu. Dowiecie się czy zrobienie kawy dotknięciem ekranu iPhone'a jest możliwe lub czy Apple AirPlay nadaje się do stworzenia profesionalnego nagłośnienia multiroom. To wszystko już niebawem.

**Konkurs

Ponieważ HOMIQ bardzo ceni innowacyjne pomysły, firma postanowiła przeprowadzić konkurs. Chodzi o najciekawszy pomysł na funkcjonalność domu, którą warto uruchomić/sterować za pomocą iPhone'a. Będziemy dokonywać oceny pod kątem praktyczności użycia i możliwej popularyzacji wśród klientów. Dla autorów najciekawszych pomysłów mamy atrakcyjne nagrody:

1 miejsce - Apple iPod Touch 8GB
2 miejsce - Apple iPod Nano 8GB
3 miejsce - Apple iPod Shuffle 2GB

Dział techniczny firmy Homiq będzie monitorował pomysły i w miarę możliwości postara się niektóre z nich wcielić w życie o czym z przyjemnością poinformujemy pomysłodawców. Konkurs trwa do 07.10.2011, pełny regulamin znajdziecie tutaj:
HOMIQ - Regulamin konkursu
Wasze pomysły wklejajcie w tym temacie na forum:
iPhone gospodarzem mojego domu (konkurs)**

W międzyczasie zapraszamy na forum do nowego działu - Apple i automatyka budynkowa. Pracownicy Homiq-a będą w nim odpowiadać na wszelkie pytania dotyczące automatyki budynkowej i możliwości sterowania za pomocą urządzeń Apple. Liczymy też na wkład innych polskich firm zajmujących się tą tematyką.