Automatyczne odtwarzanie filmów na stronach webowych to zmora wielu internautów. Użytkownicy Chrome czy Firefoksa radzą sobie za pomocą odpowiednich pluginów. Korzystający z Safari dla Maca mogą skorzystać z kilku komend w terminalu.

Do niedawna moją zmorą były wszelkiej maści strony, które odpalały zagnieżdżone filmy poukrywane gdzieś w dole, poza ich widocznymi fragmentami. Często były to filmy z hałaśliwą muzyką, a czasem niektóre serwisy na siłę próbowały zmusić mnie, bym obejrzał np. jakiś ich poradnik.

Irytujące jest nawet nie to, że ktoś bardzo chce, bym obejrzał jakiś materiał wideo, ale to, że te filmy uruchamiają się same, kiedy np. surfuję w sieci nocą, mając za plecami smacznie śpiącą rodzinę. Jeśli zapomnę ściszyć dźwięk w komputerze czy monitorze, to dzięki takiemu automatycznie odtwarzanemu wideo funduję im murowaną pobudkę.

Dzięki poniższym komendom w terminalu filmy nie będą się automatycznie odtwarzać, nie będą jednak całkowicie zablokowane (nie o to przecież chodzi). Aby je uruchomić, wystarczy na nie kliknąć.

Przed wpisaniem poniższych komend w terminalu należy zamknąć przeglądarkę Safari.

defaults write com.apple.Safari WebKitMediaPlaybackAllowsInline -bool false

defaults write com.apple.Safari com.apple.Safari.ContentPageGroupIdentifier.WebKit2AllowsInlineMediaPlayback -bool false

Automatyczny start filmów można także wyłączyć z menu debugowania strony. Należy jednak najpierw włączyć samo menu, także za pomocą komendy wpisanej w terminalu.

defaults write com.apple.Safari IncludeInternalDebugMenu 1

Analogicznie, aby wyłączyć (ukryć) wspomniane menu, należy wpisać w terminalu komendę:

defaults write com.apple.Safari IncludeInternalDebugMenu 0

Więcej na ten temat we wpisie na blogu Kirka McElhearna.