Apple zostało uznane przez rosyjski urząd antymonopolowy winnym zmowy cenowej w związku ze sprzedażą w tym kraju iPhone'ów. Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte w sierpniu ubiegłego roku.

Zdaniem urzędu antymonopolowego Apple nielegalnie nakłoniło 16 oficjalnych sprzedawców detalicznych produktów tej firmy do ustalenia wspólnych cen na iPhone'y 5s, 5c , 6, 6s (wliczając modele Plus). Jeśli zaś któryś z oficjalnych detalistów sprzedawał je w niższej cenie, wtedy Apple mogło się z nim skontaktować i nakazać mu podniesienie ceny pod groźbą zakończenia współpracy. Wszyscy oficjalni detaliści utrzymywali narzucone przez Apple ceny przez trzy miesiące od premiery.

Zdaniem Andrieja Czarikowskiego, szefa Federalnego Urzędu Antymonopolowego, rosyjski oddział Apple miał aktywnie współpracować w tej sprawie celem rozwiązania wszystkich nieprawidłowości. Wprowadził też odpowiednie rozwiązania, by wyeliminować wszystkie naruszenia prawa, zarówno obecnie, jak i w przyszłości.

Obecnie nie wiadomo, jakie kary zostaną na firmę nałożone. Może jej grozić nawet kara w wysokości 15 procent wartości sprzedaży w Rosji. Apple ma trzy miesiące na odwołanie się od decyzji urzędu.

Patronite

MyApple Daily w iTunes Store.

Źródło: Financial Times