Przed paroma tygodniami trafiła do mnie waga QardioBase SMART SCALE. QardioBase to nowoczesne urządzenie umożliwiające dokładne monitorowanie swojej wagi, BMI, jak i szczegółowej kompozycji ciała (procent tłuszczu, zawartość tkanki mięśniowej, zawartość wody w organizmie oraz masę kości). Jest to również jedyny sprzęt ze swojej kategorii, który ma dedykowany tryb dla kobiet w ciąży.

Rynek smart-gadżetów z dnia na dzień się rozrasta i jest to dobra tendencja, ponieważ możliwości tych urządzeń są coraz większe. Inteligentne zegarki, trackery, monitory pracy serca, a także wagi pozwalają pomóc każdemu zrozumieć kondycję organizmu podczas wysiłku, snu czy też podczas zwykłego spaceru.

Jeśli chodzi o inteligentne wagi, liczba modeli z miesiąca na miesiąc jest coraz większa. Wśród nich jest model QardioBase firmy Qardio. Po raz pierwszy urządzenie zostało zaprezentowane w styczniu 2015 na targach CES. Sprzedaż natomiast rozpoczęła się jesienią tego samego roku. W Polsce produkt trafił do sprzedaży w drugiej połowie 2016 roku. Redakcja MyApple otrzymała wagę do testów jako jedna z pierwszych. Mamy zatem dobrą okazję do przetestowania i zaprezentowania jej naszym czytelnikom.

Na początek przedstawię główne cechy, a następnie ocenię budowę, funkcje, aplikację i całą resztę. QardioBase oprócz wagi oblicza także wskaźnik BMI (wskaźnika masy ciała) oraz dokonuje pełnego pomiaru składu ludzkiego ciała – udział procentowy tkanki tłuszczowej, mięśni i kości oraz zawartość wody w organiźmie. Sprzęt wyróżnia także specjalny tryb dla kobiet w ciąży.

QardioBase: Budowa i wygląd

Na pierwszy rzut oka QardioBase to waga o doskonałej konstrukcji. Po szczegółowym zapoznaniu się z urządzeniem stwierdzenie to się potwierdza. Sprzęt z pewnością będzie wyglądać elegancko i harmonijnie w niemal każdym pomieszczeniu – zarówno w sypialni jak i w łazience.

QardioBase

Kształt wagi jest okrągły, górna część pokryta została szkłem hartowanym. Pod nim znajduje się zaś wyświetlacz LED, który pokazuje wyniki pomiarów. Podczas trybu gotowości na wadze nie pojawia się żaden obraz.

QardioBase

QardioBase jest mniejsza i lżejsza od standardowych wag. W dolnej części znajduje się komora na baterie oraz włącznik wagi. Produkt zasilany jest aż ośmioma bateriami AAA (R-3)! To strasznie dużo. Do tej pory spotkałem się w przypadku tego typu urządzeń ze slotami na maksymalnie cztery „paluszki”. Można zadać sobie pytanie, dlaczego tak dużo? Twórcy postanowili wykorzystać ciekawe rozwiązanie. Baterie instalowane są w dwa moduły po 4 sztuki. Ma to za zadanie ochronić zapisane danych, konfigurację i pamięć wagi przy wymianie ogniw. Osiem baterii wystarcza na używanie sprzętu przez ponad rok.

QardioBase: Możliwości urządzenia

Waga posiada bardzo dużo funkcji jak na tego typu urządzenie. Ważną rolę odgrywa wyświetlacz, np. gdy staniemy na wadze, pokaże ona buźkę na powitanie. Wyświetlane emotikony deweloperzy postanowili wykorzystać jako prosty system motywujący. W zestawie otrzymujemy trzy buźki: uśmiechniętą, neutralną oraz smutną. W zależności od naszej wagi i jej różnicy w stosunku do poprzednich pomiarów, wyświetlana jest odpowiednia emotikonka.

QardioBase

Powtarzalność pomiarów jest bardzo wysoka - różnica z przeprowadzanych kolejno po sobie, to nie więcej niż kilkadziesiąt gramów.

Producent QardioBase zadbał, aby wyniki wskazań naszego ciała były na bierząco przekazywane do urządzeń typu smartfon czy tablet. Waga udostępnia pomiary zarówno przez sieć Wi-Fi wysyłając je do „chmury” (skąd następnie urządzenie przenośne je odbiera), jak również przez Bluetooth bezpośrednio do naszego smartfona.

Pomiar zawartości tłuszczu, wody, kości i mięśni następuje przez tzw. analizę bioimpedancji. Bioimpedancja to nieinwazyjna metoda badania diagnostycznego, która pozwala na dokładną analizę składu ciała przy wykorzystaniu oporu elektrycznego tkanek organizmu, tzw. impedancji. Wykorzystuje ona zdolność tkanki mięśniowej do przewodnictwa elektrycznego. Dlatego też, podczas tego typu badania waga musi mieć kontakt z ludzką skórą, a ważenie w skarpetach uniemożliwi pomiar zawartości tłuszczu, wody, kości i mięśni.

Czujnik bioimpedancji może być wyłączony - jest to konieczne, jeśli waga używana jest przez osoby z wszczepionymi rozrusznikami serca.

Opcja dedykowana dla kobiet w ciąży pozwala monitorować postęp w rozwoju płodu. Istnieje możliwość dodawania do każdego pomiaru zdjęcia, a nawet wyniku USG, które pozwolą przypomnieć każdy etap drogi do urodzenia dziecka. Oczywiście funkcja ta jest opcjonalna.

QardioBase

Waga może być używana przez całą rodzinę. Maksymalna liczba użytkowników, jaką przewidział producent to osiem. Każda osoba w trakcie zakładania profilu musi podać swoją nazwę, która może składać się z maksymalnie sześciu znaków. W aplikacji możemy co prawda podać dłuższą nazwę, ale na wadze będzie wyświetlać się tylko sześć ostatnich znaków. Waga ucina w tym przypadku pierwsze litery tworząc przykładowo z „Przemek” - „rzemek”. Należy na to zwrócić uwagę, aby nie trzeba było ponownie konfigurować swojego profilu.

QardioBase

Co się dzieje, jeśli w rodzinie są osoby o podobnej wadze? Waga wyświetli wówczas nazwy profili o podobnych wagach i dotykiem stopy należy wskazać właściwego użytkownika, przy którym zapali się strzałka. Producent przewidział również możliwość dokonania pomiaru bez zakładania profilu. Należy zwrócić uwagę na fakt, że jedynie zarejestrowane w urządzeniu profile umożliwiają pomiary wszystkich parametrów ciała. Wszystko za sprawą konieczności podania między innymi wzrostu.

QardioBase

QardioBase: Aplikacja

QardioBase

Skonfigurowanie wagi przy pomocy aplikacji to dość prosty proces. Po pierwsze, trzeba pobrać aplikację, która nazywa się Qardio. Następnie użytkownik musi utworzyć konto. W programie należy uruchomić ustawienia i program poprowadzi nas dalej krok po kroku. Interfejs aplikacji jest intuicyjny i praca z nim nie stwarza żadnych problemów.

QardioBase

W aplikacji istnieją różne sekcje, gdzie możemy zobaczyć przetworzone wyniki pomiarów w postaci wykresów lub tabel. Dodatkowo aplikacja posiada opcję „przypomnienia”, gdzie możemy ustawić sobie termin, kiedy zostaniemy poinformowani o konieczności regularnego ważenia się.

Aplikacja może być spersonalizowana, mamy zatem możliwość usunięcia niektórych elementów pomiarowych (np. samo BMI). Wyniki pomiarów mogą być również wysyłane do programu Zdrowie w systemie iOS. Aplikacja Quardio działa w kilku popularnych językach, jednak nie znajdziemy tam polskiej wersji.

QardioBase

Jeśli użytkownik dysponuje ciśnieniomierzem QardioArm, to wyniki pomiarów wykonanych za pomocą tego urządzenia pojawią się również w aplikacji.

W tytule recenzji napisałem: Waga „prawie” idealna. Samą wagę można zdecydowanie tak określić, natomiast podczas testowania wagi okazało się, że nie wszystko jest idealne z użytkownikiem.

Zbliża się jednak wiosna, będzie zatem okazja popracować nad swoją formą.

QardioBase: Specyfikacja

 • Monitorowanie wagi, BMI oraz kompozycji ciała
 • Dedykowany tryb dla kobiet w ciąży
 • Specjalny tryb dla osób z rozrusznikiem serca
 • Integracja z iOS, Kindle oraz Android (wsparcie dla Apple Watch i Android Wear)
 • Bezprzewodowa synchronizacja przez Bluetooth 4.0 oraz Wi-Fi (kompatybilna z WPA/WPA2)
 • Automatyczne rozpoznawanie różnych użytkowników
 • Wyznaczanie celów i ustawianie przypomnień
 • Zintegrowany wyświetlacz LCD
 • Działa poprawnie również na dywanie
 • Smart Feedback – graficzna interpretacja wyników przy pomocy ikon emoji
 • Haptic Feedback - zakończenie pomiarów sygnalizowane wibracjami

Kompatybilność:

a) iOS - Aplikacja Qardio działa poprawnie z urządzeniami z systemem iOS w wersji 8.0 lub nowszymi. Lista urządzeń z systemem iOS, których działanie zostało potwierdzone z QardioArm:

 • iPhone 4S i nowsze
 • iPad Air, iPad mini, iPad Pro, iPad 3 Gen i nowsze
 • iPod Touch 5 Gen lub nowsze
 • Apple Watch

b) Android - Aplikacja Qardio działa poprawnie z urządzeniami z systemem Android w wersji 4.4 KitKat lub nowszymi i Bluetooth w wersji 4.0 oraz wymaga dostępu do Sklepu Play.

Zalety:

 • Doskonały design;
 • Proste i skuteczne stosowanie;
 • Łatwa i prosta konfiguracja;
 • Wsparcie dla wielu profili użytkowników;
 • Integracja z Apple Zdrowia;
 • Dokładność pomiaru.

Wady:

 • Wymaga 8 baterii typu AAA.

Wagę można kupić w sklepie MyApple