Zdaniem Tima Longa, analityka z firmy BMO Capital Markets, na świecie jest obecnie ponad 715 milionów aktywnych iPhone'ów.

W nocie skierowanej do inwestorów Long twierdzi, że liczba aktywnych iPhone'ów zwiększyła się w skali roku o 20 procent, co świadczyć ma nie tyle o wzroście ich sprzedaży, ale o długim cyklu życia tych urządzeń. Wśród 715 milionów aktywnych iPhone'ów 228 milionów to urządzenia używane, a więc albo kupione na rynku wtórnym, albo np. przekazane przez użytkownika członkowi jego rodziny (po zakupie innego urządzenia lub nowszego iPhone'a).

Zdaniem Longa w bieżącym roku kalendarzowym liczba aktywnych iPhone'ów wzrośnie o 13, a w 2018 o 9 procent. Pod jego koniec w użyciu ma być 300 milionów używanych iPhone'ów. Zwraca on też uwagę na stale rosnącą liczbę używanych urządzeń mających dwa lub więcej lat. W czerwcu bieżącego roku stanowić mają jedną trzecią wszystkich aktywnych urządzeń.

W lipcu ubiegłego roku Apple sprzedało miliardowego iPhone'a, licząc od rozpoczęcia sprzedaży tych urządzeń w czerwcu 2007 roku. Z kolei liczba aktywnych urządzeń z systemem Android już we wrześniu 2015 roku wynosiła około 1,4 miliarda. Pamiętać jednak należy, że są to dane dotyczące zarówno smartfonów, jak i tabletów, i to różnych producentów.

Źródło: Fortune