W grudniu ubiegłego roku organizacja Bluetooth SIG (Special Interest Group) poinformowała o udostępnieniu specyfikacji nowego, bezprzewodowego standardu Bluetooth 5.0. Zgodnie z zapowiedzią, pierwsze urządzenia wyposażone w tą technologię, miały zadebiutować w ciągu 2-6 miesięcy. Upłynęły już blisko trzy miesiące, w Barcelonie rozpoczęły się właśnie targi MWC 2017, na których producenci z całego świata prezentują swoje nowe urządzenia mobilne, a standardu Bluetooth 5.0 ani widu, ani słychu.

Nowy standard łączności bezprzewodowej ma wychodzić na przeciw popularyzacji urządzeń z segmentu „Internet of Things” i względem poprzedniej wersji będzie oferować do czterech razy większy zasięg, do dwóch razy większą szybkość, możliwość przekazywania komunikatów o ośmiokrotnie większej pojemności oraz ulepszone działanie w otoczeniu innych sygnałów np. sieci Wi-Fi. Przyznaję, że wygląda to bardzo ciekawie, a przynajmniej w teorii, gdyż jak się okazuje, w praktyce będziemy się mogli o tym przekonać dopiero za jakiś czas.

Osobiście wiążę duże nadzieje ze wspomnianą nową wersją technologii Bluetooth. Liczyłem na to, że pierwsze urządzenia z tym standardem zostaną zaprezentowane rzeczywiście w ciągu dwóch miesięcy od jego udostępnienia. Najlepszą ku temu okazją miały być targi Mobile World Congress 2017 w Barcelonie. Owszem, wiodący producenci zaprezentowali na nich swoje nowe smartfony i tablety, jednak z posiadanych przeze mnie informacji wynika, że urządzenia te w dalszym ciągu korzystają co najwyżej z poprzedniej wersji standardu Bluetooth.* Zarówno najnowsze smartfony firmy Sony - Xperia XZ Premium, Xperia XZs, Xperia XA1 oraz XA1 Ultra, jak i G6 od LG czy P10 i P10 Plus firmy Huawei obsługują wyłącznie Standard Bluetooth 4.2. Nie wspominając już ozz reanimowanej Nokii, która zdecydowała się na wykorzystanie w swoich smartfonach rzeczonego standardu w wersji 4.1. A co z Samsungiem? Południowokoreańska firma podczas konferencji MWC 2017 zaprezentowała nowe tablety - Galaxy Tap S3 oraz Galaxy Book. Jak się już pewnie domyślacie, urządzenia te również nie wspierają Standardu Bluetooth 5.0. Pytanie, kto w takim razie pierwszy zdecyduje się na jego wprowadzenie?

Być może będzie to właśnie Samsung, który co prawda nie pokazał swojego nowego smartfona w Barcelonie, ale zapowiedział, iż premiera modelu Galaxy S8 odbędzie się 29 marca. Choć w chwili obecnej nie znamy specyfikacji tego urządzenia, to może okazać się, iż w jego przypadku producent zdecyduje się na implementację nowego standardu łączności bezprzewodowej. Czy południowokoreańska firma będzie pierwsza? A może wyprzedzi ją Apple?

Kolejna generacja iPhone'a zadebiutuje najprawdopodobniej we wrześniu. Przypuszczalnie, nowe smartfony z logo nadgryzionego jabłka będą wspierały Bluetooth w wersji 5.0, natomiast do ich debiutu pozostało jeszcze kilka miesięcy. Na szczęście dla Apple, firma Tima Cooka może jeszcze zdążyć przed Samsungiem i datą 29 marca. Według informacji z ostatnich kilku tygodni, w marcu zorganizowana zostanie pierwsza w tym roku konferencja producenta i jeżeli wierzyć plotkom, to zostaną na niej zaprezentowane nowe modele iPada. Zdają się to potwierdzać słowa Tima Cooka, który na początku lutego powiedział: „Przygotowaliśmy ekscytujące nowości z myślą o iPadach i jestem optymistycznie nastawiony względem tego, w jakim kierunku zmierzamy”. Oby tylko wśród tych ekscytujących nowości znalazło się miejsce dla standardu Bluetooth 5.0.

  • Aktualizacja: Informacje okazały się jednak błędne. Zgodnie ze specyfikacją na stronie producenta, smartfon Sony Xperia XZ Premium będzie wspierał Bluetooth 5.0.