Urządzeń firmy Apple nigdy nie było można określić mianem przystępnych cenowo. Nie tak dawno w sieci pojawiły się informacje, iż koszt zakupu kolejnej generacji iPhone’a może przekroczyć 1000$. Wielu potencjalnych klientów zareagowało na te spekulacje z oburzeniem. Ciekawe, co powiedzieliby oni na cenę 99995$ za iPoda Classic.

Nie jest to oczywiście kolejna generacja tego legendarnego odtwarzacza muzyki z logo nadgryzionego jabłka, gdyż Apple zrezygnowało z jego produkcji w 2014 roku i nie zanosi się, aby kiedykolwiek powrócił on do portfolio urządzeń firmy. Za wspomnianą cenę blisko 100 tysięcy dolarów możemy kupić jedynie działający prototyp drugiej generacji iPoda Classic. Został on wystawiony na sprzedaż przez użytkownika „TheAppleGuru” w amerykańskim serwisie aukcyjnym eBay.

Zdjęcia niektórych elementów tego urządzenia mają dowodzić, iż istotnie jest ono prototypem drugiej generacji iPoda Classic. Widzimy na nich między innymi czerwoną płytę główną z wybitym rokiem 2002, a więc pokrywającym się z datą premiery drugiej generacji tego modelu iPoda. Serwis 9to5Mac zwraca uwagę, że nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że urządzenie to ma numer „M8541”, jakim oznaczone były iPody pierwszej generacji. Ponadto, na jego tylnej obudowie znajdziemy rok 2001, a tuż pod logo Apple i napisem „iPod” zauważyć można dodatkowe oznaczenie - „P95 DVT”, które jest najprawdopodobniej wewnętrzną nazwą dla iPoda Classic stosowaną przez producenta. Co ciekawe, także wyniki wyszukiwania numeru seryjnego tego konkretnego egzemplarza nie dają żadnych rezultatów. Prawdopodobnie był on urządzeniem rozwojowym, na którym przeprowadzano testy przed wprowadzeniem na rynek drugiego modelu iPoda Classic.

Opisywany egzemplarz iPoda Classic nie jest jedynym prototypowym urządzeniem firmy Apple w ofercie wspomnianego sprzedającego. W serwisie eBay wystawia on również prototyp EarPodsów oraz pierwszego modelu iPada. Chcąc stać się ich niewątpliwie szczęśliwym posiadaczem musimy liczyć się z wydatkiem odpowiednio 750 i 5000 dolarów. Pomimo, iż w pewien sposób przyzwyczailiśmy się już do liczonych w setkach tysięcy dolarów cen komputera Apple I, to trzeba przyznać, że cena wspomnianego iPoda Classic może szokować.

Źródło: 9to5Mac