Wielu użytkowników korzystających na Macu z popularnego programu 1Password straciło możliwość użytkowania go. Wszystko za sprawą przedawnionego certyfikatu dla deweloperów, który dotyczy nie tylko AgileBits, ale też kilku innych twórców oprogramowania dla macOS.

Twórcy 1Password przepraszają za całą sytuację wyjaśniając, że nie sądzili że zakończenie ważności certyfikatu będzie miało jakikolwiek wpływ na możliwość korzystania z programu przez użytkowników. Żyli oni w przekonaniu, że chwilowo stracili jedynie możliwość aktualizowania aplikacji.

W czasie instalowania programów spoza Mac App Store system macOS sprawdza czy charakteryzują się one odpowiednim certyfikatem. W przypadku 1Password do weryfikacji doszło również w momencie uruchamiania programu. Według najnowszych informacji, problem przedawnionego certyfikatu dotyczy też aplikacji Soulver oraz PDFPen.

Warto zaznaczyć, że opisany wyżej błąd ma związek jedynie z programami pobranymi spoza Mac App Store. Użytkownicy posiadający oprogramowanie zakupione bezpośrednio w sklepie Apple nie mają powodów do obaw. W przypadku problemów konieczne jest jednak ręczne zaktualizowanie aplikacji według instrukcji przedstawionych na poniższym materiale wideo.

Źródło: AgileBits za 9TO5MAC