Nigdy nie miałem szczęścia do słuchawek dokanałowych, ale każda zła passa kiedyś musi minąć. Ta minęła wraz z zakupem w Cortland RHA S500i. W końcu, aby się odizolować od otoczenia, nie muszę zakładać nausznych słuchawek zamkniętych.

Słuchawki RHA S500i specjalnie dla iUrządzeń

Jak przystało na dobre akcesoria, RHA S500i mają certyfikat MFi i prawidłowo współpracują z adapterem Lightning audio jack do „siódemek”. Jakość i solidność również pasuje do sprzętu Apple, a czas gwarancji (trzy lata) zawstydza iPhona. Dobrze prezentują się już w pudełku, w którym są ciekawie wyeksponowane, a dalej jest jeszcze lepiej.

Słuchawki RHA S500i w pudełku

Zanim przejdę do najważniejszego – wrażeń akustycznych, jeszcze trochę o wyglądzie. Są eleganckie od koniuszka, czyli wtyku zrobionego z aluminium, przez kabel w plecionej osłonie i aluminiowo–gumowego pilota po maleńkie (niech rozmiar Was nie zmyli) słuchawki.

Słuchawki RHA S500i szczegóły wyglądu

Wtyk ma pozłacane styki, a metalowa niewielka oprawa nadaje mu profesjonalnego, wytrzymałego wyglądu przy niskiej wadze. Pleciony kabel o długości 90 cm (do rozgałęzienia, do słuchawek 135 cm) jest bardzo wygodny i „nie czepia się” ubrania. Od rozgałęzienia do słuchawek kabelki są już w gumowo–silikonowej izolacji podobnie jak EarPods. Pilot jest duży wykonany również z aluminium, ale jak na solidność i rozmiary bardzo lekki. Przyciski schowane pod gumą, są łatwe do zlokalizowania dzięki wgłębieniu i wypukłościach. Same słuchawki sprawiają wrażenie maleńkich (średnica 7 mm, długość 20 mm) i też wykonane są z aluminium. W zestawie dostajemy jeszcze pleciony woreczek, klips do przyczepienia kabla o raz bogaty zestaw „gumek”, bo aż 7 par w tym jedna z dwoma kołnierzami. Pozwala to dopasować RHA S500i do raczej każdego ucha.

RHA S500i i ich brzmienie

W końcu mam słuchawki dokanałowe, gdzie poza dobrym basem słychać wspaniale wysokie tony. Choć czas, gdy słyszałem do 22 KHz (wyniki podczas badań w instytucie lotnictwa przed obozem lotniarskim), dawno przeminął, to jeszcze do 15-16 KHz słyszę, dlatego bardzo mile mnie zaskoczyły ładne i wyraziste wysokie tony. Bas również okazał się lepszy od spodziewanego, zwłaszcza uwzględniając rozmiary słuchawek. Firma RHA może być dumna, że taką moc brzmienia udało jej się „wcisnąć” w tak maleńkie coś i to bez kompromisów w postaci zniekształceń czy „sztuczności” brzmienia.

Słuchawki RHA S500i wyposażenie

Testując RHA S500i, porównywałem je do bardzo przyzwoitych zamkniętych nausznych Audio Technica ATH M30X o dobrej „studyjnej” płaskiej charakterystyce i oryginalnych EarPods od Apple. Choć lubię EarPodsy głównie za dobre pozycjonowanie dźwięku i możliwość używania na rowerze (nie izolują od otoczenia), to oczywiście jedynie w tonach wysokich i pozycjonowaniu dźwięku mogły próbować rywalizować z S500i. Z kolei ATH M30X traktowałem jako „referencyjne”. Przy nich RHA S500i również wypadły bardzo dobrze, ustępując w tonach wysokich i oczywiście mając zauważalnie podbitą charakterystykę w tonach wysokich i niskich. Jednak nie „świergoliły” tak jak to się czasem zdarzało ATH M30X w wysokich częstotliwościach. Najniższe dźwięki w „pchełkach” są cichsze od M30X, a „średnio niskie” bardzo dynamiczne i wyraźniejsze, ale bez przesady. Na ogół brzmienie jest bardzo miłe, wyraźne z lekko podbitymi tonami „skrajnymi” niezależnie czy się słucha rocka, popu, poezji śpiewanej czy chórów mieszanych.

Izolowanie od otoczenia jest dobre niemal tak jak w zamkniętych nausznych ATH M30X. W zasadzie nigdy nie byłem zmuszony ustawiać głośności w iPhone powyżej „bezpiecznego” poziomu. Słuchawki sprawdzałem z iPhone 7 Plus (przez adapter), iPad Air 2, MacBook Air. Zawsze byłem zadowolony z efektu.

RHA S500i w domu i terenie.

Poza wrażeniami słuchowymi ważny jest również komfort użytkowania. Moje uszy nie są zbyt tolerancyjne, jednak bez poświęcenia mogę słuchać po kilka godzin muzyki przez te słuchawki. Warto unieruchomić kabelek za pomocą dołączonego klipsa zwłaszcza podczas spacerów, bo zmniejszy to odgłosy stukania kabla o elementy garderoby. Polecam również przetestować różne wielkości dołączonych gumek. Przy ich zdejmowaniu należy zachować ostrożność bowiem, są pasowane bardzo ciasno.

Słuchawki RHA S500i

Mikrofon wbudowany w pilota spisuje się dobrze, rozmówcy nigdy się nie skarżyli na jakość rozmów. Pilot steruje funkcjami tak samo, jak ten od oryginalnych słuchawek Apple.


Podsumowując.

RHA S500i bardzo dobrze wpasowują się w moje potrzeby. Jakość dźwięku całkowicie mnie zadowala, a komfort użytkowania jest bardzo wysoki. Idealnie uzupełniają moją kolekcję słuchawek, nadając się specjalnie na podróże pociągiem czy innymi środkami komunikacji oraz do słuchania w domu, gdy nie chce się na uszach nosić słuchawek zamkniętych.

RHA S500i

  • Cena: 229
  • Link: Słuchawki RHA S500i
  • Ocena: 4,5 (z 5)
  • Zalety: Bardzo dobra jakość wykonania i wygląd, wyjątkowo dobre wrażenia podczas słuchania zwłaszcza uwzględniając rozmiar i wagę, dobra współpraca ze sprzętem Apple, wygodne użytkowanie, Długi okres gwarancji.
  • Wady: Ciasno pasowane gumki trudne w zakładaniu.