W macOS 10.12.4 wprowadzono funkcję Night Shift, z której od ponad roku mogli korzystać użytkownicy iPhone'ów oraz iPadów. Choć działanie nowego rozwiązania Apple nie zmieniło się przez ostatnie dwanaście miesięcy, to odrębna specyfika urządzenia jakim jest komputer przynosi pewne nowości.

Warto zacząć od tego, że funkcja Night Shift zmienia temperaturę barw wyświetlanych na ekranie naszego komputera. Pozwala to na ograniczenie emisji światła niebieskiego, które sprawia, że w godzinach wieczornych nasz organizm ma trudności z wydzielaniem melatoniny, co z kolei utrudnia zasypianie. Dodatkowo „pożółkły” ekran mniej razi nas w oczy, gdy korzystamy z Maca w ciemnym pomieszczeniu.

W Preferencjach systemowych pojawiły nowe ustawienia dotyczące funkcji Night Shift. W tym miejscu użytkownik może ustalić siłę działania narzędzia (w przeciwieństwie do programu f.lux jest ona niezmienna) oraz harmonogram aktywacji. Apple informuje, że Night Shift nie działa z zewnętrznymi projektamorami i telewizorami. Dość losowo wypada jednak kwestia zewnętrznych monitorów – prawdopodobnie jest to jednak kwestia problemów związanych z pierwszą betą macOS 10.12.4.

Funkcję Night Shift możemy w każdej chwili aktywować i dezaktywować ręcznie – za pomocą Siri lub z poziomu wysuwanego z prawej strony ekranu menu. Nie sposób nie uniknąć również porównań z popularnym narzędziem f.lux, które wspominałem już wyżej. Night Shift nie włącza się płynnie, nie możemy dodać wyjątków (na przykład dla otwarzaczy filmów czy programów graficznych) czy też dostosować działania programu do aktualnej pory roku (bo w lecie słońce zachodzi później niż zimą).

Nowa funkcja Apple nie ma w przeciewieństwie do f.luxa problemów z kartami graficznymi i jest bardziej przyjemna dla oka. Widać, że twórcy nie postawili po prostu na żółty filtr czy też zmianę balansu bieli, ale skupili się nad indywidualnym dla każdego pasma kolorów charakterze działania Night Shift. O ile f.lux męczył mnie z czasem lub przeszkadzał, tak Night Shift przy odpowiednich ustawieniach stał się po prostu świetnym narzędziem, które ułatwia mi pracę po zmroku.

Patronite

MyApple Daily w iTunes Store.