Apple podało wyniki za pierwszy kwartał 2017 roku (IV kwartał 2016 roku kalendarzowego). Tak wielkiej sprzedaży spółka nie miała jeszcze nigdy.

W świątecznym kwartale Apple sprzedało następująco ilości swoich podstawowych produktów:

  • iPhone 78,3 mln szt. (rok temu 74,8 mln szt.) +5%
  • iPad 13,1 mln szt. (rok temu 16,1 mln szt.) -19%
  • Mac 5,37 mln szt. (rok temu 5,31 mln szt.) +1%

Ta sprzedaż przełożyła się na następujące przychody:

  • iPhone 54,3 mld USD (rok temu 51,6 mld USD) +5%
  • iPad 5,5 mld USD (rok temu 7,1 mld USD) -22%
  • Mac 7,2 mld USD (rok temu 6,7 mld USD) +7%
  • Usługi 7,2 mld USD (rok temu 6 mld USD) +18%
  • Inne produkty 4 mld USD (rok temu 4,3 mld USD) -8%

Łączna sprzedaż Apple wyniosła 78,3 mld USD i jest najwyższa w historii. Rok temu Apple odnotowało przychód 75,8 mld USD przychodu. Zysk netto Apple wyniósł 17,9 mld USD wobec 18,4 mld USD rok temu. Zysk jest niższy (mimo wyższych przychodów) z uwagi na niższą marże brutto (38,5% wobec 40,1% rok temu).

Podane wyniki są zdecydowanie lepsze od oczekiwań analityków. Kurs akcji Apple rośnie w notowaniach poza sesyjnych o ponad 3%.

iPhone 7, MacBook Pro i Usługi „ciągną” wyniki Apple

Te dwa produkty ewidentnie „zrobiły” wynik Apple. Pięcioprocentowy wzrost sprzedaży iPhone’a, w którym z pewnością dominował iPhone 7, pozwolił Apple pobić zeszłoroczny rekord. Nigdy wcześniej Apple nie sprzedało tak oszałamiającej liczby telefonów – 78,29 mln sztuk w jednym kwartale. Według Tima Cooka, wzrost ten zawdzięczamy głównie sprzedaży iPhone’a 7 plus.

Widać także ogromny wpływ nowego MacBooka Pro na przychody Apple. Mimo tego, że spółka sprzedała zaledwie 1% więcej komputerów niż rok temu, to wzrost przychodów z tego segmentu wyniósł aż 7%.

Kolejny kwartał rosną także przychody z segmentu Usługi. Są to przychody z App Store, Mac App Store, opłaty za iCloud, Apple Music i Apple Pay. Apple Pay zaliczyło w tym kwartale wzrost wolumenu transakcji aż o 500%. Wzrost w tym segmencie nie podlega wahaniom sezonowym.

Katastrofalna sprzedaż iPada

Ciężko jest prognozować gdzie zatrzyma się spadek sprzedaży iPada (czy w ogóle się zatrzyma). Dość powiedzieć, że sprzedaż ta maleje, w ujęciu rok do roku, już od 12 kwartałów. Jeszcze rok temu przychód ze sprzedaży iPada był większy zarówno od przychodu sprzedaży Maców i Usług. Dzisiaj jest mniejszy od obydwu z nich. Dodatkowo należy zauważyć, że średnia cena sprzedaży iPada spadła do poziomu z czasów przed iPadem Pro.

Rekord sprzedaży Apple Watcha?

Nie wiemy ile Apple sprzedaje Apple Watchy, ale według Tima Cooka w tym kwartale Apple sprzedało rekordową liczbę zegarków. Do tego jednak dochodzi ewidentnie fiasko sprzedaży Apple TV oraz to, że wpływ sprzedaży AirPodsów będzie w większości widoczny dopiero w tym kwartale. W konsekwencji dostaliśmy niższe przychody ze sprzedaży tzw. „Innych produktów”. Stąd także wniosek, że nawet jeżeli rekord sprzedaży Apple Watcha został pobity, to nieznacznie.

Porażająca ilość gotówki na kontach

Apple ma kontach rekordową ilość 246 mld USD. Z czego aż 230 mld posiada na kontach zagranicznych, a „zaledwie” 16 mld na kontach w USA. Tim Cook podczas rozmowy z analitykami powiedział, że liczy na pozytywne dla Apple zmiany podatkowe, które pozwolą przetransferować ten kapitał do kraju. Należy zauważyć, że Apple ma także rekordowo wysokie zadłużenie w wysokości 88 mld USD. W ostatnim kwartale Apple wydało na buy-back i dywidendę blisko 15 mld USD.