Prezesowi Apple obcięto pensję za rok 2016. Powodem jest brak osiągnięcia założonych celów sprzedażowych. Pisząc konkretnie - nie udało się uzyskać przyjętej rocznej sprzedaży na poziomie 223,6 miliarda dolarów, a jedynie 215,6 miliarda dolarów.

To pierwszy taki rok dla Apple. Do tej pory firmie udawało się zrealizować przyjęte plany roczne. W związku z niepowodzeniem Tim Cook zainkasował za rok 2016 jedynie 8,75 miliona dolarów. Jest to 15% mniej względem roku poprzedniego i 5% mniej względem 2014 roku. Cięcia dotknęły wszystkich dyrektorów i średnio wyniosły 9,6%.

Głównym źródłem przychodu firmy jest sprzedaż telefonów iPhone. W 2016 roku stanowiła ona 63%. Dokument z zaprezentowanymi przez producenta danymi jest o tyle zaskakujący, że Apple w ubiegłym roku zaprezentowało iPhone'a SE, na którego czekało wielu użytkowników nie akceptujących wielkich ekranów. Nie bez znaczenia było również potknięcie Samsunga w kwestii Galaxy Note'a 7.

Czy dowiemy się, jak duży spadek sprzedaży wygenerowały nowe MacBooki Pro? Czy Apple i Samsung, skupiając się na wojnie między sobą, nie byli nieuważni w kwestii postrzegania takich firm jak Xiaomi? Zobaczymy pod koniec miesiąca, kiedy Apple zaprezentuje pełne wyniki czwartego kwartału 2016. Może ten dokument przyniesie jakieś odpowiedzi.

Źródła: SEC, The Guardian