Sezon grzewczy w domach rozpoczął się już chwilę temu, jednak ciągle jest to świetny okres by usprawnić ogrzewanie w naszych czterech kątach, a także zminimalizować koszty. Domyślam się, że większość z nas korzysta w mieszkaniu z tradycyjnych kaloryferów, gdzie regulowanie temperatury odbywa się manualnie, za pomocą pokrętła. Dzięki produktowi o nazwie Smart Radiator Thermostat zaprojektowanemu przez inżynierów z firmy Tado, możemy zamienić tradycyjny kaloryfer w "inteligentny" i sterować temperaturą w naszym domu z dowolnego miejsca na świecie za pośrednictwem iPhone'a czy strony internetowej.

O produkcie

Prezentowany przeze mnie zestaw to tzw. Starter Kit w którego skład wchodzą dwa termostaty oraz malutka centralka, którą podpinamy do routera. Wspomniane wyżej termostaty mają wbudowany silniczek oraz czujnik temperatury i wilgoci. Dzięki specjalnej centralce, którą podłączamy do routera możemy sterować naszymi kaloryferami za pośrednictwem aplikacji na smartfona lub strony internetowej z dowolnego miejsca na ziemi. Termostaty działają w oparciu o temperaturę w naszym pomieszczeniu oraz temperaturę zewnętrzną.

Zanim zaczniemy korzystać z urządzeń musimy je najpierw odpowiednio skonfigurować. Po sparowaniu termostatów z centralką musimy wprowadzić w aplikacji pewne istotne informacje- takie jak nasza lokalizacja czy typ budynku w którym mieszkamy. Dzięki tym informacją termostat ma dostęp do danych pogodowych w naszym rejonie i dostosowuje odpowiednio temperaturę kaloryferów.

Z termostatów możemy korzystać na kilka sposobów - pierwszy z nich to tzw. tryb manualny. To po prostu ustawianie temperatury ręcznie, podobnie do zwykłego kaloryfera poprzez przekręcanie pokrętła i zadanie odpowiedniej temperatury, która jest wyświetlana na pokrętle poprzez diody LED w bardzo subtelny i minimalistyczny sposób. Dzięki wspomnianym wyżej informacją termostat będzie tak regulował moc grzewczą naszych kaloryferów aby utrzymywać zadaną mu temperaturę.

Drugi sposób to ustawianie temperatury w aplikacji naszego smartfona lub po zalogowaniu się na stronie internetowej do specjalnego panelu zarządzającego naszymi termostatami. Jest to bardzo prosta i wygodna metoda - wystarczy wybrać dany termostat znajdujący się w, którymś z pomieszczeń i ustawić mu temperaturę. Ja używam dwóch termostatów - jeden zamontowany w łazience a drugi w living roomie. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogę w łatwy sposób z jednego miejsca ustawić temperaturę w łazience oraz pokoju.

Trzecim sposobem, który jest według mnie najlepszym rozwiązaniem jest harmonogram. Dzięki harmonogramowi, możemy ustawić odpowiednie temperatury dla odpowiednich godzin w odpowiednich pomieszczeniach. Jak wiemy najzdrowszym i najbardziej rozsądnym ustawieniem dla pokoju w dzień, w którym przebywamy będzie temperatura 19-21 stopni Celsjusza, natomiast w nocy powinna się ona wahać w granicach 17-19 stopni Celsjusza - wyjątkiem jest łazienka w której temperatura powinna być najwyższa (około 25 stopni Celsjusza). Korzystam z tej funkcji na codzień i działa ona rewelacyjnie. Pomieszczenie na noc stopniowo się wychładza tak by o czasie była już optymalna temperatura.

Nie muszę mówić, że chyba największą zaletą używania termostatów Tado jest zdalne ustawianie temperatury. Gdy wyjeżdżamy na dłuższy okres możemy całkowicie wyłączyć ogrzewanie w mieszkaniu, a w dniu, w którym będziemy już w domu ustawić temperaturę jaką mamy na co dzień. Jest to naprawdę świetne i niesamowicie wygodne rozwiązanie.

Dodatkową ciekawą funkcją jest wykorzystanie geolokalizacji naszego telefonu. Termostaty wiedzą czy jesteśmy w pobliżu czy nie - jeśli wyjdziemy z domu automatycznie obniżą moc grzania. Po wykryciu pierwszej osoby wracającej do domu zaczynają wstępnie podgrzewać pomieszczenia.

![](https://myapple.pl/uploads/image/file/8/c/5/5e349f46-e488-4f22-9231-4dd73c31b8c5.jpg)

Jakość wykonania, instalacja, stabilność i precyzja

Termostaty Tado są świetnie i nowocześnie wykonane. Wysokiej jakości tworzywa oraz elegancki design tworzą naprawdę wyjątkowy produkt. Wszystko tutaj działa jak w szwajcarskim zegarku a instalacja produktu jest banalnie prosta. Każdy z termostatów zasilany jest dwiema bateriami AA.

Po zamontowaniu urządzenia wystarczy wykonywać krok po kroku z instrukcji obsługi oraz wpisywać dane, o które prosi nas wirtualny asystent w aplikacji. Gotowe!

Temperatura w pomieszczeniach jest stabilna i ustawiana na czas a termostaty działają praktycznie bez szelestnie. Dedykowana aplikacja została bardzo ładnie zaprojektowana a sam interfejs jest prosty i intuicyjny.

Zawartość zestawu

W testowanym przeze mnie zestawie Tado Smart Radiator Thermostat — Starter Kit oprócz trzech głównych urządzeń (dwóch termostatów i centralki wraz z kablem zasilającym) otrzymujemy szereg pięknie ilustrowanych instrukcji oraz specjalne mocowania dla różnego typu kaloryferów. Wszystkie elementy są ładnie zapakowane - co wywołuje uśmiech na twarzy i uświadamia nas, że w tym produkcie zadbano o najmniejsze detale.

Integracja

Tado Smart Radiator Thermostat na chwilę obecną nie wspiera platformy HomeKit, lecz jak obiecują producenci niebawem będzie ona dostępna. Możemy się jednak cieszyć ze wsparcia dla IFTTT oraz Amazon Echo.

Podsumowanie

Smart Radiator Thermostat od firmy Tado to świetne urządzenie. Bardzo wygodne i przydatne. W 100% spełniające powierzone mu zadanie. Dzięki stabilizowaniu temperatury na pewno też zaoszczędzimy pieniądze, ponieważ nie musimy grzać pełną moc. W przypadku gdy zdecydujemy się na dłuższy urlop, po powrocie czekać na nas będzie ciepłe mieszkanie. Plusów jest zdecydowanie więcej - chociażby dużo lepszy sen jeśli będziemy obniżać temperaturę na noc w pokoju w którym śpimy itd.

Polecam.

Cena Starter Kit'a: 199 Euro lub możliwość wypożyczenia (pierwszy rok 3,99 Euro za miesiąc / kolejny rok 5,99 Euro za miesiąc)

Więcej informacji na stronie producenta: www.tado.com