Wyścigi samochodowe - mowa oczywiście o grach - dzielą się na te, które oddają możliwie wiernie realizm jazdy samochodami wyścigowymi, oraz te, w których liczy się czysta przyjemność zabawy. Początkowo, ze względu na ograniczone możliwości komputerów i automatów do gier, dominowały te pierwsze. Było to dawno temu, w latach 80 i pierwszej połowie lat 90 ubiegłego wieku.

Wtedy rządziły gry typu Crazy Cars, Road Race, Lotus czy moim zdaniem hit - Outrun. W tych grach zwykle nie trzeba było zmieniać biegów, samochodów nie można było zarysować czy uszkodzić przy zderzeniu z innym pojazdem, drzewem lub skałą. Nawet spektakularna kraksa w Outrun (wywrócenie Ferrari w kabrio) nie powodowała obrażeń. Do tych tytułów nawiązuje gra Horizon Chase, dostępna dla iOS i tvOS (a więc na iPhone'a, iPada i Apple TV).

Horizon Chase

Horizon Chase łączy w sobie właściwie wszystkie te tytuły. Graficznie przypomina każdy z nich. Samochód, którym steruje gracz widziany jest z tyłu. Zamknięte trasy wyglądają podobnie jak we wspomnianych grach: są i wielopasmowe autostrady i drogi na pustyni. Po obu ich stronach pojawiają się budynki i inne obiekty charakterystyczne dla danego miejsca, w którym odbywa się dany wyścig.

Horizon Chase

To ostatnie, tak jak dawniej, majaczy na horyzoncie, stąd pewnie tytuł. W sumie na gracza czekają 73 trasy oraz różne modele samochodów, które dodatkowo można ulepszać.

Horizon Chase

Sterowanie jest równie proste, jak w starych wyścigach dla komputerów 8- i 16-bitowych czy automatów typu arcade. Na ekranie iPhone'a czy iPada znajdziemy tylko pedał gazu, aktywowany palcem prawej dłoni, oraz leżące pod lewym kciukiem przyciski sterowania w lewo i prawo oraz przycisk aktywujący dopalacze.

Horizon Chase

Podczas wyścigu nie tylko należy uważać by nie zderzyć się z innym pojazdem, nie wypaść z trasy biorąc z dużą prędkością ostre zakręty, ale także na rozmieszczone na trasie monety, paliwo, czy dodatkowe zbiorniki nitro, które należy zbierać.

Horizon Chase

Prosta grafika, choć bez grubych pikseli, oraz dynamiczna muzyka przypominają także stare dobre czasy gier arcade.

Nie jest to nowość, Horizon Chase pojawiło się w App Store w sierpniu ubiegłego roku. Odkryłem tę grę dopiero niedawno, po tym, jak pojawiła się w App Store na Apple TV.

Podoba mi się sposób, w jaki jej twórcy wykorzystali znienawidzony przez wielu graczy model dystrybucji freemium. Horizon Chase można pobrać za darmo i przejść pierwsze cztery wyścigi. Resztę należy odblokować, płacąc jednorazowo 2,99 €.

Gra Horizon Chase dla iPhone'a, iPada i Apple TV w App Store.