Bezprzewodowe aktywne głośniki to obecne chleb powszedni. Coraz więcej ich trafia do mieszkań i biur. Użytkownicy, którzy korzystają z więcej niż jednego urządzenia tego typu, stają często przed problemem wygodnego zarządzania nimi wszystkimi, bez potrzeby parowania ich przez Bluetooth. Kompleksowym rozwiązaniem tych problemów jest stworzona przez Yamahę platforma MusicCast, pozwalająca na wygodne zarządzenie odtwarzaniem i przesyłaniem muzyki pomiędzy różnymi urządzeniami: od amplitunerów, przez zintegrowane zestawy stereo, soundbary po aktywne głośniki, np. model Yamaha MusicCast WX-010.

WYGLĄD

Urządzenie ma bardzo neutralne wzornictwo. Z jednej strony cieszy oko ładnym, minimalistycznym designem (dostępne jest w kolorze czarnym lub szaro-białym), z drugiej nie za bardzo zwraca na siebie uwagę. Dla mnie to zaleta. Cenię sobie sprzęt, który nie specjalnie rzuca się w oczy. Maskownica z tkaniny obejmuje przód i boki urządzenia, zachodząc na tylną ścianę.

 Yamaha MusicCast WX-010

Na górnej powierzchni znalazły się dotykowe przyciski pozwalające na połączenie urządzenia, regulację natężenia dźwięku i proste sterowanie odtwarzaniem. Z tyłu znajduje się gniazdo zasilania oraz sprytnie ukryty port ethernet. Głośnik ma formę sześcianu o wymiarach 120 x 160 x 130 mm. Dzięki tym niewielkim gabarytom zmieści się na biurku, szafce nocnej, kuchennym blacie, na półce z książkami czy na komodzie ze sprzętem. Jak na swoje rozmiary urządzenie sporo waży, bo aż 1,7 kg.

 Yamaha MusicCast WX-010

Komunikacja

WX-010 komunikuje się ze źródłami dźwięku za pośrednictwem WiFi, AirPlay i Bluetooth. Można połączyć go z domową siecią WiFi - bezprzewodowo lub po kablu, a także bezpośrednio z iPhone'em, iPadem lub smartfonami i tabletami np. tymi z systemem Android. Można też wykorzystać go do nagłośnienia całego domu w systemie multi-room.

Parowanie głośników jest proste. Przez cały proces prowadzi użytkownika aplikacja MusicCast. Głośnik rozsyła też własną sieć WiFI potrzebną do pierwszej konfiguracji. Później pobiera ustawienia sieci z iPhone'a, iPada czy urządzenia z systemem Android, za pomocą którego przeprowadzona była konfiguracja. Kontrolki na górnej ścianie urządzenia pokazują czy łączy się ono przez sieć WiFi czy Bluetooth .

Aplikacja MusicCast daje dostęp do kilku serwisów oferujących muzykę na żądanie. W przypadku Polski najważniejszym jest oczywiście Spotify. Sterować urządzeniem można zarówno przez dedykowaną aplikację MusicCast, jak i przez aplikację Spotify, w której także można przełączać się pomiędzy urządzeniami w systemie MusicCast.

Inne serwisy oferujące muzykę na żądanie (Apple Music czy Tidal) dostępne np. przez AirPlay lub Bluetooth. Sygnał odbierany za pośrednictwem Bluetooth może być potem przesyłany już przez WiFi do innych urządzeń MusicCast. Dzięki temu, np. podczas imprezy, można umożliwić znajomym puszczanie muzyki z własnych urządzeń, bez potrzeby dawania im dostępu do domowej sieci WiFi. Wybrany głośnik WX-010 można także wyłączyć z tejże sieci.

Mając kilka urządzeń MusicCast np. kilka głośników WX-010, można, za pomocą dedykowanej aplikacji MusicCast, wysyłać dwa różne sygnały z różnych aplikacji muzycznych uruchomionych na jednym smartfonie czy tablecie. I tak na jeden głośnik ustawiony w salonie wysyłałem muzykę z Apple Music, za pośrednictwem AirPlay, a na drugi muzykę ze Spotify. Wszystko z jednego iPhone'a.

MusicCast

Ciekawą opcją jest możliwość połączenia dwóch głośników WX-010 w stereofoniczną parę. Proces ten nie jest specjalnie skomplikowany. Po przełączaniu obu urządzeń w tryb czuwania (stand by), należy na lewym nacisnąć i przytrzymać przez trzy sekundy jednocześnie przyciski ściszania i odtwarzania/pauzy. Na prawym analogicznie należy nacisnąć i przytrzymać przyciski zwiększenia głośności i odtwarzania/pauzy. Głośniki połączą się w parę i w aplikacji MusicCast widziane będą jako jeden zestaw. Przez ostatnie dwa tygodnie testowałem dwa głośniki WX-010 zarówno działające osobno, jak i razem i nie miałem z nimi większych problemów. Raz tylko, podczas pracy w parze stereo jeden z nich na sekundę lub dwie stracił połączenie i synchronizację. Wina leżała jednak po stronie mojej domowej sieci (backup na Time Capsule i pobieranie uaktualnień na jeden z komputerów). Warto zatem upewnić się, czy mamy wydajny router sieciowy.

 Yamaha MusicCast WX-010

BRZMIENIE

W głośniku Yamaha MusicCast WX - 010 zastosowano 90-milimetrowy przetwornik niskotonowy, 25-milimetrowy przetwornik wysokotonowy oraz dwa pasywne radiatory. W pojedynkę głośnik gra bardzo dobrze, jak na takie niewielkie urządzenie. Nawet przy rozkręceniu go na maksa (a jest dość głośny) nie ma mowy o hałasie czy jakichś drastycznych zniekształceniach. Oczywiście trudno od pojedynczego urządzenia wymagać przestrzeni. W brzmieniu solowej konfiguracji brakuje mi właśnie jedynie trochę powietrza. Jest go jednak na tyle dużo by nie dusić się podczas słuchania, podczas słuchania muzyki. Podciągnąłem też trochę niskie tony w equalizerze wbudowanym w aplikację Music Cast.

MusicCast

Przy połączeniu dwóch głośników WX-010 w stereofoniczną parę można już naprawdę raczyć się dźwiękiem. Jasne, to dalej nie jest konfiguracja dla koneserów - audiofilów, ale myślę, że nawet oni nie będą czuli się zawiedzeni możliwościami takiej stereofonicznej pary.

Głośnik Yamaha MusicCast WX-010 można obecnie kupić w zimowej promocji w cenie 749 zł.

Dostępny jest w sklepie internetowym oraz sieci salonów Top HI-Fi & Video Design.


Tydzień promocji na wszystkie etui i szyby do iPhone

W bieżącym tygodniu wszystki etui oraz szkła do Iphone WATCH z dodatkowym 10% rabatem.

Wpisz w koszyku kod: ip2702 i kupuj taniej.