Dostępność urządzeń, w rozumieniu zapewnienia możliwości korzystania z nich jak najszerszej grupie użytkowników bez względu na ich ograniczenia, jest jednym z priorytetowych zadań podejmowanych przez Apple. Inteligentny zegarek Apple Watch, podobnie jak pozostałe urządzenia z logo nadgryzionego jabłka, oferuje szereg funkcji ułatwień dostępu dedykowanych m.in. osobom z dysfunkcją wzroku. Jedną z nich jest zaimplementowany w systemie watchOS czytnik ekranu VoiceOver. Ma on jednak jedną zasadniczą wadę, nie pozwala na dyskretne sprawdzenie godziny, ponieważ jest ona odczytywana na głos za pośrednictwem głośnika wbudowanego w zegarek. W najnowszej odsłonie systemu watchOS 3 problem ten został rozwiązany za sprawą nowej funkcji „Wystukuj czas.”

Aby włączyć wspomnianą funkcję, w aplikacji Watch na iPhonie należy przejść kolejno do Ogólne >Dostępność >VoiceOver >Wystukuj czas. Po jej aktywowaniu użytkownik może wybrać jeden z trzech dostępnych stylów powiadomień haptycznych:

• Cyfry - po dwukrotnym stuknięciu w ekran zegarka aktualny czas zostanie podany za pośrednictwem długiego stuknięcia za każde dziesięć godzin, krótkiego za każdą dodatkową godzinę, kolejnych długich za każde dziesięć minut oraz krótkich za każdą dodatkową minutę. Przykładowo, dla godziny 12:45 będzie to sekwencja składająca się z jednego długiego stuknięcia, dwóch krótkich, czterech długich i pięciu krótkich.

• Krótko - po dwukrotnym stuknięciu w ekran zegarka aktualny czas zostanie podany za pośrednictwem długiego stuknięcia za każde pięć godzin, krótkiego za każdą dodatkową godzinę i długiego za każdy kwadrans. Przykładowo, dla godziny 12:45 będzie to sekwencja składająca się z dwóch długich stuknięć, dwóch krótkich i trzech długich.

• Kod Morse'a - po dwukrotnym stuknięciu w ekran zegarka aktualny czas zostanie podany za pośrednictwem kodu Morse'a. Przykładowo, dla godziny 12:45 będzie to sekwencja stuknięć oznaczających każdą z cyfr - jednego krótkiego i czterech długich, dwóch krótkich i trzech długich, a następnie czterech krótkich i jednego długiego oraz pięciu krótkich.

Dyskretne sprawdzanie godziny przy pomocy powiadomień haptycznych jest bardzo wygodne, należy jednak pamiętać, iż nie jest obojętne dla baterii zegarka. Aby skrócić czas poszczególnych sekwencji, a tym samym wydłużyć czas pracy Apple Watcha, użytkownik zamiast dwukrotnego stuknięcia w ekran może stuknąć w niego trzykrotnie, wywołując jedynie sekwencję oznaczającą wyłącznie minuty.

Z funkcji „Wystukuj czas” można korzystać jedynie w przypadku aktywowania na Apple Watch VoiceOver. Osoby nie korzystające z czytnika ekranu działanie funkcji „Wystukuj czas” mogą sprawdzić w aplikacji Watch na iPhonie, przechodząc kolejno do Ogólne >Dostępność >VoiceOver>Wystukuj czas, gdzie dostępny jest podgląd dla każdego stylu dyskretnych powiadomień.