Istnieje pewna grupa aplikacji, które niczym koń pociągowy, pracujący ciężko w kopalni, czy wózek widłowy w magazynie, robią co do nich należy. Często nie zastanawiamy się nad tym, jak nieocenionymi pomocnikami są one w codziennej pracy z komputerem. Skojarzenie z wózkiem widłowym nie jest w tym miejscu przypadkowe, bo jednym z takich programów dla Maca jest manager plików i klient FTP/SFTP o nazwie Forklift (czyli wózek widłowy właśnie).

Forklift należy do managerów plików nawiązujących do Norton Commandera, czyli managera plików dla systemu DOS, którego używało się na komputerach PC ponad 20 lat temu.Wspominam o Forklifcie na blogu MyApple któryś to już raz. Tym razem powód jest bardzo dobry, program można pobrać za darmo z Mac App Store.

Forklift sprawdza się świetnie jako dodatkowy, znacznie bardziej rozbudowany manger plików, wszędzie tam, gdzie systemowy Finder wysiada. Przede wszystkim pozwala na jednoczesny podgląd dwóch lokalizacji w jednym oknie programu. Co więcej Forklift oferował przeglądanie w kartach na długo zanim Finder doczekał się podobnej funkcji. W każdym z dwóch paneli można otworzyć dowolną liczbę kart z różnymi miejscami na dysku. Oczywiście, Forklift pozwala na pracę tylko z jednym panelem, ale moim zdaniem jego podstawowa siła to te dwa panele jak w Norton Commanderze.

Forklift poza oczywiście widokiem dwupanelowym ma wiele innych przydatnych funkcji, jak choćby możliwość wygodnego korzystania z FTP, możliwość synchronizowania na bieżąco zmian w plikach znajdujących się na serwerze. Ja za jego pomocą wysyłam na serwer kolejne odcinki podcastu Diabelskie Ustrojstwa, a następnie odczytuję ich adresy, potrzebne później do wstawienia do kanału RSS, z którego korzysta iTunes i programy do odsłuchu podcastów.

Forklift

Ciekawą funkcją są stosy - rodzaj pojemników, w których można umieszczać pliki, które fizycznie znajdują się np. na różnych dyskach i w różnych folderach. Forklift pozwala także na masową zmianę nazw plików i automatyczną synchronizację dwóch wybranych folderów.

To oczywiście tylko niektóre z funkcji tego programu. Szczerze polecam. Ja ten program kupiłem już wiele lat temu i uważam, ze wciąż wart jest on swojej ceny. Możliwość pobrania go za darmo z Mac App Store to naprawdę spora okazja.

Forkflift w Mac App Store za darmo.