Stało się, najtańszy notebook z gamy produktów Apple zniknął wczoraj z oferty firmy. MacBook (znany wcześniej jako MacBook White - przyp.red.) został definitywnie skreślony z coraz bogatszej palety komputerów z jabłkiem, zastąpiony przez swoich starszych i wydajniejszych braci - Pro oraz Air.

Decyzję o wycofaniu białego notebooka ze swojej oferty można różnie interpretować. Apple postawiło na aluminiowy design, do którego biały, zdaniem niektórych nieco tandetny plastik MacBooka zdecydowanie nie pasował. Hardware'owo zbliżony był do swoich starszych braci, jego największą zaletą była niższa cena, oscylująca w granicach ceny najmniejszego modelu MacBooka Air. Wśród wad można natomiast wymienić m.in. podatną na żółknięcie powierzchnię obudowy, co w dużym stopniu negatywnie wpływało na jego estetykę. Zdarzały się również pęknięcia zawiasów, choć były to rzadkie przypadki.

Historia MacBooka nie jest długa. Pierwsze komputery tej linii pojawiły się na rynku 16 maja 2006 roku, produkowane były więc nieco ponad 5 lat. Ciekawostką było wprowadzenie dwóch innych modeli notebooka - cjednego wykonanego z czarnego plastiku oraz MacBooka Alu, który był niejako pierwowzorem nowego MacBooka Pro. Pod koniec 2008 roku do sprzedaży trafił pierwszy biały laptop Apple z nową obudową, która, w przeciwieństwie do poprzedniej, miała być złożona z jednego, odpornego kawałka plastiku (tzw. unibody). Ostatni model do sprzedaży trafił w połowie zeszłego roku, niestety nie doczekał się już odświeżenia znikając na stałe z oferty Apple.