Każdy kto pracuje jako projektant graficzny ma ciągłą styczność z fontami. Wszyscy z tej branży doskonale wiedzą, że zarządzanie dużą ilością fontów w systemie macOS nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Systemowa aplikacja o nazwie "Album z czcionkami" jest bardzo toporna i praktycznie nie ma zastosowania w projektowaniu. Na rynku jest oczywiście kilka bardzo rozbudowanych programów do zarządzania fontami jak FontExplorer X czy Suitcase Fusion jednak są one drogie a z większości funkcji i tak nie będziemy korzystać. Poniżej przedstawię wam aplikację RightFont, którą według mnie jest obecnie najlepszym rozwiązaniem dla większości projektantów, posiadająca wszystko co tak naprawdę potrzebujemy.

Big 06e6e5e2 cfd7 451a 8b34 5f2107e98ad9

RightFont

RightFont

Interfejs i funkcjonalność

To co zwróciło moją uwagę w pierwszej kolejności to interfejs. Jest lekki, minimalistyczny, przejrzysty i bardzo intuicyjny - nie ma tu elementów, które są w jakiś sposób niezrozumiałe. Na górze widzimy ikony działów aplikacji. Pierwszy dział to oczywiście zbiór wszystkich fontów, drugi to nasze ulubione fonty, trzeci to listy a czwarty to bardzo miły dodatek - ikony i piktogramy.

RightFont

W pierwszym dziale jak widać na screenshot'ie mamy możliwość zmiany opcji widoku - klikając w małą ikonę na dole wybieramy listę lub siatkę. Osobiście wolę listę. Druga mała ikona na dole odpowiada chyba za najważniejszą funkcjonalność - podgląd. Dzięki tej funkcji możemy napisać sobie własny tekst i zobaczyć jak wygląda on napisany różnymi fontami bez konieczności ich instalowania / aktywowania. Jest to szczególnie istotny dla mnie element - np. kiedy szukam odpowiedniego kroju do projektu logotypu, ponieważ pozwala on w bardzo szybkim czasie znaleźć i wybrać font, którym będziemy się posługiwać. Trzecia ikona to import fontów. Nie musimy z niej korzystać - wystarczy przeciągnąć pliki do aplikacji. W prawym dolnym rogu mamy suwak, którym możemy ustawić odpowiednią wielkość podglądu fontów. Jeśli jednak szukamy odpowiedniego fonta i znamy jego nazwę wystarczy użyć pola wyszukiwania, które znajduje się u góry.

RightFont

Przydatnym elementem jest też funkcja filtrowania fontów po ich kategoriach: np. Sans, Serif, Slab czy Script. Możemy również zaznaczyć aby pokazywał nam tylko kroje pogrubione typu Bold czy Black.

RightFont

Przy każdym foncie widzimy małe kółko - kolor zielony kółka informuje nas, że dany font lub cała rodzina jest aktywny i będzie widoczny w różnych programach graficznych. Szary kolor kółka oznacza, że dany krój jest nieaktywny. Jest to bardzo szybkie i proste rozwiązanie, ponieważ wystarczy kliknąć w to miejsce aby aktywować lub dezaktywować interesujący nas font. Najeżdżając na wybrany krój, możemy go również dodać do ulubionych (drugi dział) klikając w pojawiającą się po najechaniu gwiazdkę.

W opcjach programu możemy ustawić by aplikacja RightFont uruchamiała się automatycznie z systemem, pokazywała notyfikację, grupowała fonty w rodziny i ukrywała bądź pokazywała fonty systemowe. Dodatkową, ciekawą opcją dla działu listy jest możliwość zaimportowania listy fontów z Google Fonts czy Adobe Typekit oraz tworzenie tzw. Live list czyli listy fontów, która synchronizuje się automatycznie z danym folderem Dropbox'a lub Google Drive.

RightFont

Wszystkie zaimportowane pliki do programu są kopiowane do folderu RightFont, który aplikacja tworzy zaraz po zainstalowaniu. RightFont wspiera takie rozszerzenia jak: .dfont, Web Open Font (.woff), OpenType (.otf), TrueType (.ttf), TrueType Collection (.ttc), and Type 1 (PostScript). oraz współpracuje z większością aplikacji do projektowania takimi jak: pakiet Adobe (Illustrator, InDesign, Photoshop, Fireworks itd.), Affinity Designer oraz Photo, Sketch, pakiet iWork *czy *Microsoft Office.

Podsumowanie

Według mnie jest to świetna aplikacja za rozsądną cenę (49,95 $ dla jednego stanowiska). Program działa bardzo stabilnie, jest szybki i ma tak naprawdę wszystkie funkcje, które są nam potrzebne. Polecam z czystym sumieniem wszystkim, którzy dużo pracują z fontami - osobiście nie wyobrażam sobie już pracy bez RightFont.

Ceny:

Licencja Single (1 komputer): 49,95 $ Licencja Family (2 komputery): 79,95 $ Licencja Team (5 komputerów): 169,95 $ Licencja Business (15 komputerów): 379,95 $

Więcej informacji na stronie: www.rightfontapp.com