Każdy kto pracuje jako projektant graficzny ma ciągłą styczność z fontami. Wszyscy z tej branży doskonale wiedzą, że zarządzanie dużą ilością fontów w systemie macOS nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Systemowa aplikacja o nazwie "Album z czcionkami" jest bardzo toporna i praktycznie nie ma zastosowania w projektowaniu. Na rynku jest oczywiście kilka bardzo rozbudowanych programów do zarządzania fontami jak FontExplorer X czy Suitcase Fusion jednak są one drogie a z większości funkcji i tak nie będziemy korzystać. Poniżej przedstawię wam aplikację RightFont, którą według mnie jest obecnie najlepszym rozwiązaniem dla większości projektantów, posiadająca wszystko co tak naprawdę potrzebujemy.

RightFont

RightFont

Interfejs i funkcjonalność

To co zwróciło moją uwagę w pierwszej kolejności to interfejs. Jest lekki, minimalistyczny, przejrzysty i bardzo intuicyjny - nie ma tu elementów, które są w jakiś sposób niezrozumiałe. Na górze widzimy ikony działów aplikacji. Pierwszy dział to oczywiście zbiór wszystkich fontów, drugi to nasze ulubione fonty, trzeci to listy a czwarty to bardzo miły dodatek - ikony i piktogramy.

RightFont

W pierwszym dziale jak widać na screenshot'ie mamy możliwość zmiany opcji widoku - klikając w małą ikonę na dole wybieramy listę lub siatkę. Osobiście wolę listę. Druga mała ikona na dole odpowiada chyba za najważniejszą funkcjonalność - podgląd. Dzięki tej funkcji możemy napisać sobie własny tekst i zobaczyć jak wygląda on napisany różnymi fontami bez konieczności ich instalowania / aktywowania. Jest to szczególnie istotny dla mnie element - np. kiedy szukam odpowiedniego kroju do projektu logotypu, ponieważ pozwala on w bardzo szybkim czasie znaleźć i wybrać font, którym będziemy się posługiwać. Trzecia ikona to import fontów. Nie musimy z niej korzystać - wystarczy przeciągnąć pliki do aplikacji. W prawym dolnym rogu mamy suwak, którym możemy ustawić odpowiednią wielkość podglądu fontów. Jeśli jednak szukamy odpowiedniego fonta i znamy jego nazwę wystarczy użyć pola wyszukiwania, które znajduje się u góry.

RightFont

Przydatnym elementem jest też funkcja filtrowania fontów po ich kategoriach: np. Sans, Serif, Slab czy Script. Możemy również zaznaczyć aby pokazywał nam tylko kroje pogrubione typu Bold czy Black.

RightFont

Przy każdym foncie widzimy małe kółko - kolor zielony kółka informuje nas, że dany font lub cała rodzina jest aktywny i będzie widoczny w różnych programach graficznych. Szary kolor kółka oznacza, że dany krój jest nieaktywny. Jest to bardzo szybkie i proste rozwiązanie, ponieważ wystarczy kliknąć w to miejsce aby aktywować lub dezaktywować interesujący nas font. Najeżdżając na wybrany krój, możemy go również dodać do ulubionych (drugi dział) klikając w pojawiającą się po najechaniu gwiazdkę.

W opcjach programu możemy ustawić by aplikacja RightFont uruchamiała się automatycznie z systemem, pokazywała notyfikację, grupowała fonty w rodziny i ukrywała bądź pokazywała fonty systemowe. Dodatkową, ciekawą opcją dla działu listy jest możliwość zaimportowania listy fontów z Google Fonts czy Adobe Typekit oraz tworzenie tzw. Live list czyli listy fontów, która synchronizuje się automatycznie z danym folderem Dropbox'a lub Google Drive.

RightFont

Wszystkie zaimportowane pliki do programu są kopiowane do folderu RightFont, który aplikacja tworzy zaraz po zainstalowaniu. RightFont wspiera takie rozszerzenia jak: .dfont, Web Open Font (.woff), OpenType (.otf), TrueType (.ttf), TrueType Collection (.ttc), and Type 1 (PostScript). oraz współpracuje z większością aplikacji do projektowania takimi jak: pakiet Adobe (Illustrator, InDesign, Photoshop, Fireworks itd.), Affinity Designer oraz Photo, Sketch, pakiet iWork *czy *Microsoft Office.

Podsumowanie

Według mnie jest to świetna aplikacja za rozsądną cenę (49,95 $ dla jednego stanowiska). Program działa bardzo stabilnie, jest szybki i ma tak naprawdę wszystkie funkcje, które są nam potrzebne. Polecam z czystym sumieniem wszystkim, którzy dużo pracują z fontami - osobiście nie wyobrażam sobie już pracy bez RightFont.

Ceny:

Licencja Single (1 komputer): 49,95 $ Licencja Family (2 komputery): 79,95 $ Licencja Team (5 komputerów): 169,95 $ Licencja Business (15 komputerów): 379,95 $

Więcej informacji na stronie: www.rightfontapp.com


Dla czytelników MyApple.pl nasz sklep przygotował promocję na wszystkie akcesoria do najnowszych telefonów iPhone. Przy składaniu zamówienia wystarczy wpisać kod: iPhone11 w polu Posiadam kupon rabatowy znajdujący się w koszyku. 

Produkty objęte promocją:

10% kupon ważny jest do 31.10.2019