Mobilna fotografia wchodzi na coraz wyższy poziom i to w bardzo szybkim tempie. Aparaty oraz optyka montowana w najnowszych smartfonach pozwala na robienie coraz lepszych zdjęć. Niejednokrotnie byliśmy już świadkami kręcenia filmów czy robienia kampanii fotograficznych z użyciem iPhone'a - musimy jednak zdawać sobie sprawę, że materiał końcowy, który często jest naprawdę świetny nie jest uzyskany tylko i wyłącznie "smartfonem z ręki". W większości takich przypadków mamy do czynienia z dużą ilością dodatkowego sprzętu jak stabilizatory, dodatkowe obiektywy, filtry itd. Podstawowym i absolutnie niezbędnym elementem jest statyw. Dzięki firmie Foto7 głównemu i największemu przedstawicielowi marki Manfrotto w Polsce, mam przyjemność opisać wam jeden ze statywów tego legendarnego już producenta. Opisywany poniżej model to Manfrotto Befree Aluminium, który jest wręcz idealnym statywem do mobilnej fotografii czy kręcenia wideo.

Historia marki Manfrotto

Pod koniec lat 60-tych Lino Manfrotto był fotoreporterem pracującym dla włoskich dzienników. Zajmował się również fotografią przemysłową i reklamową. Wyposażenie studia fotograficznego było nieporęczne, ciężkie i nie ułatwiało pracy zawodowcom. Rynek oferował szeroki asortyment akcesoriów oświetleniowych ale całkowicie zaniedbał podstawowe akcesoria takie jak statywy czy urządzenia mocujące. Z pomocą współpracownika, Lino Manfrotto stworzył swój pierwszy produkt - lekki i mocny statyw do lampy. Przez kilka lat wytworzył jedynie parę sztuk aby zaspokoić potrzeby przyjaciół fotografów. Później zdecydował się zaprezentować je na poziomie międzynarodowym, otrzymując pierwsze znaczące zamówienie od szwajcarskiego dystrybutora. Garaż stał się warsztatem produkcyjnym, gdzie zaczęły być produkowane pierwsze statywy.

W 1972 roku Lino Manfrotto poznał Gilberto Battocchio, technika pracującego dla firmy mechanicznej. Stworzyli oni zgrany zespół i w ciągu kilku lat rozwinęło się wiodące przedsiębiorstwo na światowym poziomie. Innowacyjne, lekkie i mające wiele zastosowań statywy Manfrotto odniosły sukces na wszystkich rynkach. Produkty firmy stały się ważną częścią każdego liczącego się studia fotograficznego na świecie.

Specyfikacja modelu

Manfrotto Befree Aluminium to kompaktowy statyw. Został on zaprojektowany głównie z myślą o podróżujących fotografach. Po złożeniu mierzy on zaledwie 40 centymetrów a jego aluminiowa konstrukcja waży 1,4 kilograma. Dzięki unikalnemu mechanizmowi i specjalnej konstrukcji adaptera na płytki, całość po złożeniu zajmuje zaskakująco niewiele miejsca. Modele Manfrotto Befree Aluminium produkowane są w pięciu wersjach kolorystycznych: czerwonej, zielonej, niebieskiej oraz szarej i czarnej.

Po rozłożeniu statyw sięga 140 centymetrów i może się poszczycić udźwigiem 4 kilogramów, co jest naprawdę świetnym wynikiem. Statyw ma dwa kąty rozłożenia nóg, dzięki czemu możemy śmiało zostawić na nim nasz sprzęt i odejść np. przy robieniu zdjęć poklatkowych bez obawy, że się przewróci (jego szerokie ustawienie jest naprawdę stabilne). Manfrotto Befree Aluminium wyposażony jest w aluminiową głowicę kulowa z płytką 200PL-14.

Głowica kulowa zastosowana w tym modelu jest rewelacyjna. Chodzi bardzo płynnie i lekko. Zaciski blokujące też działają bardzo dobrze. Praca z tym statywem to przyjemność, której bardzo często brakuje w tanich sprzętach. Miłym akcentem w komplecie jest naramienna torba / etui, która ułatwia nam transportowanie i zabezpiecza sprzęt.

Jakość wykonania

Wykonany we Włoszech statyw jest łatwy, szybki w obsłudze i wykonany z dużą starannością. Nie można się do niczego przyczepić. Wszystko chodzi jak należy - płynnie i bez skoków. Statyw mimo swojej małej wagi jest bardzo stabilny. Jak na solidną markę przystało - każdy detal jest przemyślany i dopracowany.

Podsumowanie

Manfrotto Befree Aluminium moim zdaniem jest idealnym statywem do mobilnej fotografii. Jest lekki a zarazem solidny i precyzyjny. Jest takim produktem, który cieszy za każdym razem gdy z niego korzystamy. Miałem styczność z naprawdę wieloma statywami i za każdym razem irytowałem się, gdy trzeba było zmieniać ich ustawienia - ciągle coś przeskakiwało, głowice chodziły topornie, nie było precyzji i płynności. Tutaj to wszystko jest wyeliminowane. Polecam każdemu, kto chce wyciągnąć więcej ze swoich zdjęć i przede wszystkim fotografować z przyjemnością.

Cena: 595 PLN Strona internetowa dystrybutora Foto7: www.foto7.com.pl

Poniżej kilka zdjęć produktu z zamontowanym iPhone'm 6 poprzez specjalny case SNAP! Pro marki Bitplay.