Niemieckie przedsiębiorstwo Carl Zeiss jest od 170 lat jednym ze światowych liderów branży optycznej. Firma znana z produkcji wysokiej jakości obiektywów fotograficznych, soczewek, lornetek czy mikroskopów, dzięki wykorzystywaniu jej optyki w smartfonach jest obecna także na rynku mobilnym. W 2014 roku producent rozszerzył swoją ofertę i zaprezentował gogle do wirtualnej rzeczywistości - VR One – kompatybilne m.in. z 4,7-calowym modelem iPhone'a. Trafiły one do sprzedaży w ubiegłym roku, a sam projekt został nagrodzony prestiżową iF Design Award 2015. Aktualnie producent wprowadza do sprzedaży ich drugą wersję - VR One Plus, która pozwoli na zabawę w wirtualnym świecie również użytkownikom iPhone'ów z 5,5-calowym ekranem.

Nowe gogle niemieckiego producenta, podobnie jak ich poprzedni model oraz okulary Gear VR Samsunga czy Google Cardboard, nie zostały wyposażone w wyświetlacz. Jego funkcję pełni ekran smartfona umieszczonego w specjalnym adapterze. Pomimo, iż działanie urządzeń konkurencji bazuje na tym samym rozwiązaniu, to VR One Plus ma nad nimi pewną przewagę. W przeciwieństwie do gogli Samsunga, kompatybilnych wyłącznie z kilkoma modelami smartfonów tego producenta, okulary firmy Carl Zeiss zawierają uniwersalny adapter dla urządzeń z ekranami o przekątnej od 4,7 do 5,5 cala. Dzięki takiemu rozwiązaniu będą one obsługiwać wszystkie smartfony o podanych wymiarach, zarówno te oparte na systemie Android, jak i odpowiednie modele iPhone'a.

Okulary VR One Plus zapewniają 100-stopniowe pole widzenia, a specjalna konstrukcja soczewek sprawia, że obsługują one szeroki zakres odległości między źrenicami (IPD 53-77mm). Zwalnia to użytkowników z konieczności samodzielnej regulacji odległości szkieł, jak ma to miejsce w przypadku Google Cardboards. według producenta, z urządzenia firmy Carl Zeiss będą mogły wygodnie korzystać również osoby noszące okulary korekcyjne, a duży tzw. Eye-box zaprojektowano w taki sposób, aby zapewnić użytkownikowi wysoką jakość obrazu w całym obszarze widzenia, nawet jeżeli zestaw nie znajduje się idealnie na środku twarzy.

Dzięki umieszczonym w uniwersalnym adapterze gniazdom, użytkownicy okularów będą mieli łatwy dostęp do portu audio i ładowania smartfona. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z urządzenia firmy Zeiss wraz z zestawem słuchawkowym Bluetooth. Niestety, okulary nie posiadają zewnętrznych kontrolerów, co powoduje konieczność każdorazowego wyciągania smartfona w celu zmiany ustawień. Komfort użytkowania okularów zapewniają natomiast otwory wentylacyjne zapobiegające parowaniu ekranu oraz dostarczane wraz z zestawem paski do wygodnego mocowania urządzenia na głowię.

Prócz samego wyświetlacza smartfona, gogle wirtualnej rzeczywistości niemieckiego producenta, wykorzystują także jego moc obliczeniową oraz wbudowane sensory. VR One Plus oferują wsparcie m.in. dla filmów 3D, a dzięki przeźroczystej przedniej osłonie, dającej dostęp do aparatu smartfona, użytkownicy będą mogli zagrać również w gry AR. Zgodnie z informacjami producenta, okulary współpracują z ponad tysiącem aplikacji dostępnych w App Store i Google Play.

Gogle do wirtualnej rzeczywistości Zeiss VR One Plus kosztują 129€ i można je zamawiać na stronie producenta.

Źródło: MacRumors