Od wielu lat marka APC jest niepodważalnym liderem w sektorze zasilaczy awaryjnych oraz listw zasilających. Dzięki uprzejmości polskiego oddziału Schneider-Electric (którego APC jest częścią) mam przyjemność zaprezentować listwę zasilająco-filtrującą APC Performance SurgeArrest, dzięki której możemy spać spokojnie bez obaw o nasz drogi sprzęt, który może ulec uszkodzeniu przez różnego rodzaju przepięcia czy wyładowania atmosferyczne .

Konstrukcja

To właśnie świetnie zaprojektowana konstrukcja listwy i lekki bardzo estetyczny design zwróciły moją uwagę w pierwszej chwili. Listwa posiada osiem gniazd sieciowych (wyjściowych - cztery od góry i cztery z boku), ochronę linii telefonicznej i koncentrycznej oraz trzy metrowy kabel. Świetnym rozwiązaniem są cztery gniazda z większymi odstępami między sobą - poprzez takie rozwiązanie możemy w nie śmiało podłączać nieporęczne zasilacze jak i angielskie przejściówki, co zawsze było dla mnie dużym problemem.

Od spodu listwy również mamy ciekawe rozwiązanie - główny kabel możemy ustawić aby wychodził z lewej lub prawej strony. W obudowie jest wykonane wgłębienie, które ma za zadanie prowadzenie kabla. Listwę możemy położyć na płasko lub zawiesić np. na ściance biurka - ma ona przeznaczone do tego specjalne otwory, by ułatwić montaż.

Po pierwsze ochrona

Listwa posiada ochronę przed przepięciami i wyładowaniami atmosferycznymi oraz ochronę linii przesyłu danych - zabezpiecza ona transmisje danych (ethernet, linie koncentryczne i telefoniczne) zapewniając sprzętowi ochronę przed przepięciami. Bardzo istotna jest ochrona sprzętu przed przepięciami przedostającymi się tzw. "tylnymi drzwiami" poprzez linie transmisji danych, które są równie niebezpieczne jak przepięcia, które przenoszą się przez linie energetyczne.

APC Performance SurgeArrest posiada tzw. tryb Fail Safe - co to oznacza? Większość filtrów przeciwprzepięciowych pozwala na przepływ zasilania po uszkodzeniu obwodów filtra, pozostawiając niechroniony sprzęt i narażając go na niebezpieczne przepięcia. Listwa ta posiada zabezpieczenie - jeśli obwody filtra zastaną uszkodzone odłącza on sprzęt od zasilania, zapewniając tym samym, że nie przedostanie się do niego przepięcie.

Komponenty filtra przepięciowego takie jak MOV i bezpiecznik termiczny zapewniają natychmiastową reakcję na uderzenie pioruna i zwarcia w okablowaniu. Jeśli komponenty filtra zostaną uszkodzone z powodu impulsu elektrycznego lub przeciążenia, nadwyżka energii nie dociera do podpiętego sprzętu. W przeciwieństwie do innych listw przeciwprzepięciowych, filtr tu użyty odłącza sprzęt od zasilania po uszkodzeniu obwodów filtra.

Kolejny aspekt to szumy. Filtr przeciwprzepięciowy osłabia szumy EMI/RFI na liniach transmisji, które mogą powodować błędy danych i blokadę klawiatury - zapewnia w ten sposób lepsze działanie zabezpieczanego sprzętu.

Po drugie bezpieczeństwo

Wszystkie gniazda sieciowe posiadają osłonki, które ochraniają użytkownika przed przypadkowym kontaktem.

APC Performance SurgeArrest ostrzeże użytkownika, jeśli jego wewnętrzne obwody zostaną uszkodzone przez silny udar lub przepięcie i nie będzie możliwe dalsze zapewnienie stuprocentowej ochrony. Jeśli urządzenie będzie na gwarancji APC wymieni je bezpłatnie na nowe.

Następnymi atutami są wskaźniki błędu w instalacji elektrycznej oraz wskaźnik przeciążenia. Aby pracować poprawnie, filtry przeciwprzepięciowe wymagają odpowiednio podłączonego i uziemionego gniazda. Filtry marki APC wykrywają wadliwie okablowanie zanim jeszcze podłączysz sprzęt. Wskaźnik przeciążenia zaświeca się, gdy podłączony sprzęt pobiera więcej mocy niż wydolność urządzenia. Aby usunąć to zakłócenie należy odłączyć mniej istotny sprzęt.

Więcej informacji na stronie producenta: www.apc.com

Cena: 60,49 €