Stworzenie drzewa genealogicznego jest jednym z zadań, na które chyba każdy natrafił w czasie swojej ścieżki edukacyjnej. Mama, tata, rodzeństwo, dziadkowie i praca domowa wykonana. Wielu osobom tak okrojone rozwiązanie jednak nie wystarcza, a fakt, że żyjemy w XXI wieku sprawia, że warto poszukać odpowiedniego oprogramowania, które pomoże nam „zgromadzić” rodzinę w jednym miejscu.

Niespełna miesiąc temu w Mac App Store i App Store pojawiły się nowe wersje programów MacFamilyTree oraz MobileFamilyTree od niemieckiego studia Synium. Zwracam uwagę na to, kto odpowiada za produkcję tych aplikacji, gdyż deweloperzy z Mainz już wielokrotnie udowodnili, że tworzą świetnie działające, rozbudowane i przez wiele lat wspierane produkty. Przykłady? Logoist, iFinance, Screenium.

MacFamilyTree nie ogranicza się tylko do stworzenia drzewa genealogicznego, choć to ono jest rdzeniem tego programu. Przy każdej osobie możemy dopisać informacje o dacie i miejscu urodzenia, śmierci, ślubu, pogrzebu, chrztu, dodać dane dotyczące budowy ciała, wzrostu, koloru oczu, przypisać załączniki w postaci zdjęć oraz utworzyć korelacje rodzinne.

Z każdą kolejną dodaną osobą nasze drzewo będzie coraz bardziej rozbudowane i okazałe. Program może je zaś przedstawić w różnych formach - od klasycznej przez interaktywną po diagram kołowy i oś czasu. Aplikacja daje nam możliwość ustalenia kąta kamery, kolorów tła, liczby widocznych na planszy członków rodziny i grupowania ich pokoleniami.

Samo drzewo genealogiczne to jednak nie wszystko. Przyznam, że mnie bardzo zaciekawiły statystyki. Warto w tym momencie zaznaczyć, że na załączonych w tym artykule zrzutach ekranowych możecie zobaczyć drzewo genealogiczne i statystyki rodziny Kennedych, które stworzyli deweloperzy na potrzeby zobrazowania możliwości programu. Dzięki statystykom możemy zobaczyć w formie raportu lub mapy, w jakim wieku ludzie umierali, jaki mieli kolor oczu, gdzie się rodzili, a nawet ile mieli lat, gdy na świat przychodziło ich pierwsze dziecko. Interesująca może być również lista wydarzeń - takich jak śluby, narodziny, śmierci - która na przestrzeni wielu pokoleń jest wyjątkowo imponująca.

Warto zaznaczyć, że deweloperzy oferują pełne wsparcie dla synchronizacji przez iCloud, ale dają też możliwość udostępnienia naszego drzewa genealogicznego. Wśród dostępnych opcji znajdziemy książkę w formacie PDF, kod dla naszej strony internetowej, darmowy hosting w MacFamilyTree.com, a także plik GEDCOM. Warto zaznaczyć, że wersja programu dla systemu iOS nie została okrojona i poza kilkoma opcjami eksportu daje użytkownikom takie same możliwości jak MacFamilyTree. Dodam jednak, że przeglądanie drzewa genealogicznego za pomocą interfejsu dotykowego na iPadzie jest dużo bardziej wygodne niż w przypadku komputera i myszki lub gładzika.

MacFamilyTree i MobileFamilyTree to świetne programy, na które warto wydać odpowiednio 30$ i 10$ (cena promocyjna, obniżona o 50%). Kwota ta pozwoli nam na stworzenie rozbudowanego drzewa genealogicznego, które będzie cenną pamiątką dla kolejnych pokoleń i garścią ogromnej wiedzy, którą będziemy mogli czerpać z rozbudowanych statystyk. Przyznam, że sam stworzyłem dopiero zarys mojej rodziny w wyżej wymienionym oprogramowaniu, ale jego testy stały się dla mnie impulsem do uzupełnienia tej bazy danych.

Artykuł został pierwotnie opublikowany w MyApple Magazynie nr 5/2016

Pobierz MyApple Magazyn 5/2016

Magazyn MyApple w Issuu