Wczoraj wieczorem podczas prezentacji otwierającej konferencję WWDC dużą wagę przyłożono do tematu asystenta głosowego Siri. Na jednym ze slajdów przedstawiających jego możliwości można było dostrzec napis „More Siri languages soon”, co sugeruje, że wkrótce przemówi on w nowych językach. Czy znajdzie się wśród nich polski? To bardzo możliwe!

W plikach systemowych iOS 10 w katalogu Siri w podkatalogu pl.lproj znajduje się plik localizable.string, który zawiera liczne komendy w języku polskim. Można tam przeczytać między innymi: „Przykro mi, coś jest nie tak z połączeniem. Spróbuj jeszcze raz za chwilę”, „W czym mogę Ci pomóc?” i „Przepraszam. Możesz powtórzyć?”. W sumie osiemdziesiąt trzy linie kodu z podstawowymi komendami, który Siri może pobierać z pamięci urządzenia, a nie z serwerów, jak ma to miejsce w przypadku odpowiedzi na konkrente pytania użytkownika.

polska siri

Do informacji zawartych w plikach systemowych warto jednak podejść z rezerwą. Siri może znajdować się dopiero w fazie testów albo wręcz opisane wyżej komendy dotyczą wyłącznie nowych funkcji tvOS lub asystenta CarPlay. Niemniej jednak coś jest na rzeczy i pozostaje nam trzymać kciuki, że już wkrótce asystent głosowy systemów iOS i macOS przemówi w naszym rodzimym języku.

Za informację dziękuję byłemu redaktorowi MyApple - Andrzejowi Puczykowi